پمپ آب جتی

تاریخ ثبت : | تعداد بازدید : 3873

پمپ آب جتی یا جت پمپ چه تفاوتی با دیگر مدلهای پمپ آب دارند؟

پمپ آب جت دارای بدنه پمپ کشیده تر می باشد،دلیل این شکل ظاهری آنها چیست؟

پمپ آب جتی یا جت پمپ که اکثرا این پمپ ها را با نام پنتاکس می شناسند، در حقیقت پمپ آب خود مکش می باشد که یک قسمت اجکتور به آن اضافه شده است. پمپهای خود مکش به گونه ای طراحی شده اند تا در صورت کاهش جریان آب ورودی به پمپ و یا وجود هوا در آب ورودی به پمپ آسیبی وارد نشود.

پمپ آب جتی

پمپ خود مکش (Self priming pump) یک پمپ سانتریفیوژ در یک پوسته بزرگتر می باشد. این پوسته بزرگتر باعث جدا شدن هوا پس از ورود به آن می شود و موجب می شود پمپ در صورت وجود هوا در آب، هوا نگرفته و به کار خود ادامه دهد.

پمپ آب خود مکش

پمپ آب جتی در مدلها و اشکال مختلف تولید می شود. در برخی مدلها پروانه پمپ در محفظه ای کار می کند که مجرای خروجی ارتباط کوچکی با قسمت مکش دارد، اما در اکثر مدلها پروانه پمپ فقط در قسمت پایینی پوسته قرار گرفته است.

self priming pumps

پمپ اب خود مکش معمولی

 

طرز کار پمپ خود مکش

پمپ آب جتی با قطعه اجکتور قسمتی از آب خروجی از پمپ را که فشار بیشتری دارد به سرعت وارد قسمت مکش پمپ می کند. این کار باعث مکش آب از مجرای ورودی پمپ می شود  و NPSHR پمپ آب جتی را تا حد زیادی کاهش می دهد.

پمپ آب جتی خانگی

 

NPSHR میزان فشار مثبتی است که در دهانه مکش پمپ آب جتی جهت کارکرد و جلوگیری از پدیده کاویتاسیون نیاز است. قسمت ادکتور یا اصطلاحا اجکتور پمپ آب جتی با مکش حجم آب بیشتر و ایجاد فشار مثبت بیشتر باعث افزایش راندمان و افزایش هد پمپ می شود.

پمپ آب جتی

 

بطور کلی تمام پمپ ها حداکثر توان مکش آب را از 10 پایین تر از سطح لوله مکش خود را دارند( سطح آب تا سطح مکش پمپ). حتی پمپ های طبقاتی نیز نمی توانند از عمق بیشتری آب را مکش و استخراج کنند و این موضوع به توان، تعداد پروانه  یا مشخصات دیگر پمپ ارتباطی ندارد و به دلیل فشار هوا می باشد.البته این فاصله 10 متر بیان شده فقط از نظر تئوری ممکن بوده و در واقعیت مکش از این عمق هم امکان پذیر نخواهد بود و آب قبل از مکش توسط پمپ به دلیل کاهش شدید فشار تبخیر شده و پمپ دچار پدیده کاویتاسیون شده و یا آبی را مکش نخواهد کرد.

عمق مکش پمپ آب جتی

 

این قانون برای پمپ آب جتی نیز صادق است اما حساسیت پمپ آب جت نسبت به دیگر پمپ های نسبت به کاهش فشار در لوله مکش کمتر است.برای اطلاع دقیق از حد اقل NPSHR پمپ آب جتی بهتر است از کاتالوگ شرکت سازنده استفاده شود.

برای خارج کردن آب از چاههای عمیق و نیمه عمیق با که سطح آب آنها پایین تر از 10 متر میباشد باید از پمپ های شناور و یا کفکش استفاده کرد اما در برخی مدلهای پمپ آب جتی قسمت اجکتور به صورت یک قطعه جداگانه نصب و استفاده می شود. این کار باعث می شود پمپ آب جت توانایی استخراج آب از حداکثر عمق 50 متری را پیدا کرده و دیگر نیازی به نصب پمپ شناور درون چاه نباشد.

پمپ کمر چاهی

پمپ آب پنتاکس

دسترسی آسان، فرسودگی کمتر و تعمیرات آسانتر از مهمترین مزایای پمپ آب جت با اجکتور جداگانه برای استخراج آب از چاه های نیمه عمیق می باشد.اما در پمپ آب جت معایبی همچون توان مورد نیاز بالاتر،اجرای دو لوله در قسمت مکش پمپ آب جت و مصرف انرژی بیشتر نسبت به پمپ شناور(در هد و دبی برابر) می توان اشاره کرد.