تفاوت سختی گیر و فیلتر شنی

تاریخ ثبت : | تعداد بازدید : 92

به منظور تکمیل اطلاعات مشتریان عزیز، توضیحات جامع و تخصصی در ارتباط با تفاوت سختی گیر و فیلتر شنی با عناوین زیر به تفصیل بیان شده است.

 1. فیلتر شنی تصفیه آب چیست؟
 2. موارد کاربرد فیلتر شنی
 3. مقایسه کارکرد سختی گیر و فیلتر شنی تصفیه آب

همچنین کاربران عزیز می توانند جهت مشاهده انواع سختی گیر و فیلتر شنی و مقایسه قابلیت های هر مدل و کاربری هر یک از مدل های سختی گیر و فیلتر شنی به لینک زیر مراجعه نمایند.

ممکن است برخی از افراد عملکرد فیلتر شنی تصفیه آب و دستگاه سختی گیر را یکسان بدانند در صورتی که این دو دستگاه دارای کاربرد و عملکردی کاملا متفاوت از یکدیگر بوده و هر کدام از این دو دستگاه به منظور خاصی استفاده میشود که دستگاه دیگر عملا نمیتواند کاربری دستگاه دیگر را برآورده سازد.
 

 فیلتر شنی
 

 انجام مقایسه بین کارکرد سختی گیر و فیلتر شنی تصفیه آب ، نیازمند شناخت کامل هر دو دستگاه و موارد کاربری هرکدام است . در مباحث قبلی عملکرد دستگاه سختی گیر رزینی مورد بررسی قرار گرفت که پیشنهاد میشود برای درک بهتر مطالب این نوشتار به عنوان پیش نیاز این بحث مورد مطالعه قرار گیرد . اما در مورد فیلترهای تصفیه آب یا فیلترهای شنی بهتر است ابتدا بررسی مختصری صورت میپذیرد تا بتوان مقایسه مناسبی بین این دو دستگاه انجام داد .

سختی گیر رزینی

فیلتر شنی تصفیه آب چیست؟


فیلتر تصفیه آب یا فیلتر شنی ظاهری شبیه به سختی گیر دارد اما کارایی و عملکرد آن کاملا متفاوت است . فیلتر شنی تشکیل شده است از یک مخزن عمدتا فلزی وگاها فایبرگلاس و به شکل عموما عمودی که درون آن دانه های شن در چندین طبقه و با دانه بندی متفاوت ریخته میشود .

آب از طریق لوله ورودی و از بالای مخزن بر روی این بستر شنی ریخته میشود و پس از عبور از میان لایه ها ، ذرات معلق و آلودگی خود را به جا گذاشته و سپس از پایین دستگاه خارج میشود .ترتیب دانه های شن از ریز به درشت و از بالا به پایین  است .

در قسمت خروج آب ، قرار دادن یک سینی مشبک با نازل های مخصوص مانع خروج شنها به همراه آب میشود . فیلتر شنی با صاف نمودن و فیلتراسیون فیزیکی آب باعث حذف مواد معلق در آب نظیر مواد آلی ، ذرات حاصل از خوردگی و زنگ زدگی ، گل و لای و رنگ و و گاها بوی نامطبوع آب و در برخی دیگر از موارد نیز ، باکتری و پلانگتون ها میشود .

دیاگرام فیلتر شنی تصفیه آب

پس از مدتی کارکردن فیلترهای شنی ، بستر شن و ماسه از ذرات معلق اشباع شده و علاوه بر آنکه دیگر قابلیت فیلتراسیون را ندارند ، باعث افت فشار در جریان آب نیز میشود . در اینجا لازم است بستر فیلتر شنی شستشو داده شود و برای این کار از دو روش استفاده میشود .

 در روش اول آب عبوری از فیلتر را در جهت معکوس حرکت همیشگی خود ، از روی بستر فیلتر عبور میدهند این کار باعث کنده شدن ذرات معلق و تخلیه به فاضلاب میشود . در این روش بهتر است از آب تمیز و تصفیه شده استفاده شود .

در روش دوم میتوان از هوا برای شستشوی بستر استفاده نمود و از اتلاف آب جلوگیری نمود . پس از مدتی کارکرد فیلتر شنی(حدود 5 تا 10 سال ) نیاز به تعویض شنها و ماسه های درون طبقات فیلتر است  و عدم تعویض به موقع موجب کاهش راندمان و کارایی فیلتر میشود . این کاهش راندمان از آن جهت است که زبری و تیزی ذرات شن مورد استفاده که عامل اصلی در فیلتر کردن ذرات معلق است ، به مرور زمان کم شده و  فیلتر کارایی لازم را نخواهد داشت .

برخی اوقات برای افزایش راندمان فیلتر در حذف آلودگی ها ، تزریق یک ماده ی منعقد کننده به آب ورودی به فیلتر مفید خواهد بود . برای این منظور از سولفات آلومینیم به عنوان ماده منعقد کننده استفاده میشود . این ماده باعث میشود یک ماده ی ژله ای شکل رسوبی و غیر قابل انحلال به اسم فلاک تشکیل شود.
 

فلاک سولفات آلومینیوم

فلاک باکتری ها و مواد ارگانیک را به خود جذب میکند و سپس در عبور از بستر شنی فیلتر میشود و آب خروجی از فیلتر تمیز و عاری از هر گونه آلودگی خواهد شد . رعایت مقدار تزریق مواد منعقد کننده  و مدت زمان لازم برای واکنش شیمیایی حائز اهمیت است . عدم رعایت این دو مورد میتواند باعث آلودگی و کدر شدن آب گردد .

گاهی اوقات بجای بستر شن و ماسه از زغال کربن اکتیو در طبقات دستگاه استفاده میشود که در این صورت با حذف کلر ، فنولها و مواد آلی ، مزه و رنگ آب از بین خواهد رفت . استفاده از فیلتر تصفیه با بستر زغال کربن اکتیو ، جهت حذف بو و مزه کلر در تاسیسات تصفیه آب متداول و مرسوم است . در صورت استفاده از کربن اکتیو پیشنهاد میشود مواد هر شش ماه یکبار شستشو و احیا گردد . برای این کار معمولا زغال به مدت 20 تا 30 دقیقه با بخار شستشو داده میشود .
 

کربن فیلتر شنی
 

یکی از مواردی که در زمان استفاده از فیلترهای شنی مهم و حائز اهمیت است سرعت عبور آب از روی بستر شنی است . سرعت بالای آب در عبور از فیلتر باعث میشود تا گیر کردن مواد معلق در ذرات شن و ماسه به خوبی انجام نشود و تصفیه کامل انجام نگیرد . از طرفی سرعت بالای آب عبوری از بستر باعث شستشوی ماسه و حذف تیزی و کاهش زبری سطوح گردد که این مساله نیز به نوبه خود باعث کاهش کارایی فیلتر و همچنین کاهش عمر مفید فیلتر و نیاز به تعویض زود هنگام شن ها میشود .
 

موارد کاربرد فیلتر شنی

 

 1. تصفیه آب سیرکوله استخرهای شنا برای حذف آلودگی و مواد معلق
 2. تصفیه آبهای سطحی جهت مصارف آشامیدنی و ...
 3. تصفیه پساب نهایی فاضلاب
 4. تصفیه فاضلاب سبک برای استفاده در آبیاری فضای سبز
 5. استفاده در پیش تصفیه آب شیرین کن ها
 6. تصفیه  آب برگشتی از برجهای خنک کننده از مواد معلق
 7. حذف بو و طعم نامطبوع کلر از آب
 8. تصفیه آب مورد استفاده در صنایع مختلف مانند صنایع غذایی ، رنگ ، شیشه ، نساجی ، صنایع فلزی ، لاستیک پلاستیک و....

 

مقایسه کارکرد سختی گیر و فیلتر شنی تصفیه آب


1-اولین تفاوت واضح و آشکار دستگاه تصفیه آب (فیلتر شنی) و دستگاه سختی گیر در ماهیت انجام عملیات انجامی بر روی آب است . دستگاه سختی گیر وظیفه زدودن سختی آب با از بین بردن املاح  و نمکهای محلول در آب ، که عمدتا کلسیم و منیزیم میباشد را بر عهده دارند . اما فیلترهای تصفیه آب وظیفه حذف ذرات معلق در آب و در برخی موارد حذف بو ، رنگ ، مزه و کدورت آب را بر عهده دارند .

 ممکن است آب از نظر ظاهری کاملا زلال و شفاف و بدون مزه خاص و گوارا برای شرب بوده و از نظر بهداشتی نیز فاقد آلودگی باشد اما سختی آن بالا باشد . این آب میتواند برای مصرف آشامیدنی کاملا مناسب باشد .  مانند آب برخی از چشمه های معدنی . اما همین آب میتواند برای یک کاربری صنعتی که نیاز به درجه سختی پایین دارد ، مضر باشد . در اینجا استفاده از دستگاه سختی گیر برای نرم کردن آب توصیه میشود .

 عکس این موضوع نیز صادق است یعنی ممکن است آب درجه سختی پایینی داشته باشد ولی دارای بو ، مزه و رنگ و آلودگی میکروبی باشد . در اینجا نیز این آب برای مصرف شرب نا مناسب و برای مصارف صنعتی کاملا مناسب است . آبهای حاصل از تقطیر در تاسیسات بخار معمولا چنین خاصیتی دارند . در اینجا اگر نیاز به مصرف رساندن این آب در مصرف آشامیدنی و مانند آن باشد از فیلتر تصفیه آب استفاده میشود.
 

2-دومین تفاوت بین دستگاه تصفیه آب (فیلتر شنی) و دستگاه سختی گیر در نوع فرآیند و واکنش انجام شده بر روی آب است . دستگاه سختی گیر رزینی با روش تعویض یونی ، سدیم موجود در رزین خود را با کلسیم و منیزیم موجود در آب مبادله میکند و سختی آب را میگیرد یعنی در اصل یک واکنش شیمیایی بر روی آب اتفاق میافتد و فرمول املاح موجود در آب تغییر میدهد اما در استفاده از فیلترهای شنی ، هیچ گونه واکنش شیمیایی و تغییر در فرمول آب حاصل نمیشود . بلکه ذرات و آلودگی ها به صورت فیزیکی حذف میشود .
 

3-سومین تفاوت بین دستگاه تصفیه آب (فیلتر شنی) و دستگاه سختی گیر را میتوان در کیفیت آب خروجی از دستگاه دانست . آب خروجی از یک دستگاه فیلتر شنی میتواند کاملا بی رنگ ، بی بو و عاری از آلودگی دانست اما آب خروجی از دستگاه سختی گیر رزینی فقط نرم شده و هیچ گونه تصفیه ای در آن صورت نپذیرفته است.
 

4-چهارمین تفاوت بین دستگاه تصفیه آب (فیلتر شنی) و دستگاه سختی گیر در نوع کاربری و محل های مورد استفاده است . فیلترهای شنی برای تصفیه آب به کار میروند و در تصفیه آب های سطحی ، آب سیر کوله استخر ، پساب فاضلاب صنایع و مانند آن کاربرد دارد . اما سختی گیر ها عمدتا در نرم کردن آب تغذیه مدارات سرمایش و گرمایش و دیگهای بخار و محلهایی که نیاز به نرم کردن آب است ، استفاده میشود .
 

5-پنجمین تفاوت بین دستگاه تصفیه آب (فیلتر شنی) و دستگاه سختی گیر در قیمت اولیه خرید دستگاه است . هر چند مقایسه قیمت بهتر است برای دو دستگاه با کاربری یکسان صورت پذیرد و نه دو دستگاه با کاربری کاملا متفاوت ، اما قیمت اولیه دستگاه سختی گیر به دلیل قیمت بالای رزین بسیار بالاتر از فیلتر شنی است.
 

نتیجه

با مقایسه کارکرد سختی گیر و فیلتر تصفیه آب میتوان نتیجه گرفت که هر کدام از این دو دستگاه برای کاربری کاملا متفاوت از دیگری تعریف شده است . در مواردی که در نظر داریم ناخالصی های فیزیکی ، میکروبی ، مواد معلق و رنگ و بوی نامطلوب آب را از بین ببریم باید از فیلتر تصفیه آب استفاده کنیم و زمانی که میخواهیم سختی آب را برای استفاده در یک فرآیند  از بین ببریم باید به سراغ دسگاه سختی گیر برویم .
 

با تشکر از اعتماد شما،فروشگاه اینترنتی بامین تهویه با ارائه ی تصاویر،اطلاعات فنی و مشخصات انواع سختی گیر،فیلتر شنی امکان مقایسه و خریدی مطمئن در اختیار مشتریان محترم قرار داده است. مشاورین بامین تهویه آماده ی پاسخ گویی به سوالات فنی شما می باشند.

بامین تهویه تخصصی ترین وب سایت کشور در زمینه تأسیسات