کاربرد مبدل حرارتی در صنایع نفت و گاز فراساحلی

تاریخ ثبت : | تعداد بازدید : 790

به منظور تکمیل اطلاعات مشتریان عزیز، توضیحات جامع و تخصصی در ارتباط با کاربرد مبدل حرارتی در صنایع نفت و گاز فراساحلی با عنوان زیر به تفصیل بیان شده است.

  1. کاربرد مبدل حرارتی صفحه ای در سکو های تولیدی فرا ساحلی

همچنین کاربران عزیز می توانند جهت مشاهده انواع مدل های مبدل حرارتی صفحه ای ، و مقایسه قابلیت های هر مدل و کاربری هر یک از مدل های مبدل حرارتی به لینک زیر مراجعه نمایند.

صرف نظر از مکان و محل قرارگیری سکوی تولید نفت و گاز فراساحلی و نوع سیال موجود در چاه نیاز به گرمایش یا سرمایش ، رکن اصلی در این تاسیسات محسوب می شود.
 نیاز به تجهیزات انتقال حرارت در این تاسیسات به عوامل زیادی بستگی دارد که از جمله می توان به وجود تجهیزات تصفیه نفت خام یا متراکم سازی گاز در سکو اشاره کرد.
تجهیزات سرمایش و گرمایش و مبدل های حرارتی مورد استفاده در این سکو ها نه تنها باید در برابر محیط های خورنده مقاوم باشند بلکه باید به لحاظ ابعادی جمع و جور هم باشند.

مبدل حرارتی صفحه ای نه تنها این محدودیت های کارایی را میتوانند رعایت کنند بلکه انعطاف کافی دارد و میتوان قدرت حرارتی آنها را با کم  یا اضافه کردن صفحات در نوع مبدل حرارتی گسکتی کاهش یا افزایش داد تا بتوان شرایط بار حرارتی متغیر را برآورد نمود.

 

کاربرد مبدل حرارتی صفحه ای در سکو های تولیدی فرا ساحلی


یکی از کاربرد های رایج مبدل حرارتی صفحه ای در سکو های تولیدی فرا ساحلی متراکم سازی گاز است که به خاطر نیاز به دبی حجمی، قبل از پمپاژ گاز در لوله استفاده از این مبدل حرارتی بسیار ضرورت دارد .

متراکم سازی معمولا چند مرحله داردو مقدار زیادی حرارت در این فرایند تولید می شود.در سکو های فراساحلی استفاده از یک سیستم خنک کننده مدار بسته که از مبدل حرارتی صفحه ای دارای صفحات تیتانیومی و آب دریا به عنوان محیط خنک کننده استفاده می کند تا گرمای تولید شده را خنک کند.

شکل، نمودار خط فرایند را برای یک زنجیره تراکم سه مرحله ای نشان می دهد که در آن میان سرد کن های گازی توسط آب ولرم در مبدل حرارتی پوسته و لوله خنک می شوند.
آب خنک کاری نیز به نوبه ی خود به وسیله آب دریا در مبدل حرارتی صفحه ای خنک می شود. 

مبدل حرارتی پوسته و لوله
بنابراین در این سیستم خنک کاری با توجه به محبوس کردن گاز پرفشار در مبدل حرارتی پوسته ولوله و خورندگی آب دریا در مبدل حرارتی صفحه ای مشکلات متالوژیکی و مکانیکی پدید می آید.علاوه بر این در چنین سیستمی افت اختلاف دما به خاطر عملکرد مدار بسته در سیستم با اختلاف دمای اپروچ کوچک و بازدهی بالای مبدل حرارتی صفحه ای به حداقل می رسد.

مبدل حرارتی صفحه ای تاسیسات  فراساحلی در فرایند آبگیری یا نمک زدایی نفت خام نیز مورد استفاده قرار می گیرند در اینجا این مبدل حرارتی کار بازیافت حرارت تلف شده از نفت خام امولسیون یا تبادل ،‌گرم کردن امولسیون خام ، خنک کردن نهایی نفت خام تصفیه شده و بازیافت حرارت آب ورودی یا مبادله را انجام می دهد.
 به علاوه از مبدل حرارتی صفحه ای در انواع کار های کمکی کوچک در سکو های فراساحلی استفاده می شود که وظایف متعددی مانند خنک کردن نفت  ،‌خنک کردن روغن هیدرولیک ، خنک کردن آی شیرین یا آب دریا هنگام حفاری، ‌متراکم کردن هوا در سیستم های تهویه مطبوع و در پمپ ها و موتور های دیزل را انجام می دهد. قیمت مبدل حرارتی باتوجه به نوع و کاربرد مورد نظر متفاوت می باشد.
 

با تشکر از اعتماد شما، فروشگاه اینترنتی بامین تهویه تصاویر،اطلاعات فنی و مشخصات انواع مبدل حرارتی و اواپراتور صفحه ای را جهت مقایسه و خریدی مطمئن در اختیار مشتریان محترم قرار داده است. مشاورین بامین تهویه آماده ی پاسخ گویی به سوالات شما می باشند.
 

بامین تهویه تخصصی ترین وب سایت کشور در زمینه تأسیسات