منو
علت تخلیه نشدن آب کولر گازی چیست؟
علت تخلیه نشدن آب کولر گازی چیست؟

سه شنبه 26 مرداد 1400

0 1331 269

علت تخلیه نشدن آب کولر گازی چیست؟

تخلیه آب از لوله درین کولر گازی نشان دهنده کارکرد صحیح دستگاه می باشد. اما به دلایلی ممکن است تخلیه آب کولر گازی صورت نگیرد و دستگاه با مشکل مواجه شود. در این مطلب علت عدم تخلیه آب کولر گازی را مورد بررسی قرار داده و به منظور جلوگیری از این مشکل راهکارهایی را ارائه می کنیم. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

به منظور تکمیل اطلاعات مشتریان عزیز، توضیحات جامع و تخصصی در رابطه با علت تخلیه نشدن آب کولر گازی با عناوین زیر در این مقاله بیان شده است.

 1. موارد موثر در میزان تعریق کولر گازی
 2. علت مسدود شدن مسیر آب کولر گازی
 3. عدم تخلیه آب کولر گازی به دلیل استفاده از پمپ درین نامناسب

همچنین کاربران عزیز می توانند جهت مشاهده انواع مدل های کولر گازی، و مقایسه قابلیت های هر مدل و کاربری هر یک از مدل های کولر گازی و اسپلیت به لینک زیر مراجعه نمایند.


سه علت اصلی تخلیه نشدن آب کولر گازی به شرح زیر است.

 1. عدم اجرای صحیح شیب بندی از تشت درین کولر گازی تا محل تخلیه
 2. گرفتگی و مسدود شدن مسیر خروج آب
 3. عدم استفاده از سیستم پمپ درین مناسب در محل‌هایی که امکان تخلیه آب به صورت ثقلی وجود ندارد.

(پمپ درین در سیستم‌هایی استفاده می‌شود که شیب و مسیر عبور مناسب برای حرکت ثقلی آب وجود ندارد و برای تخلیه آب باید از پمپ استفاده شود.)

علت تخلیه نشدن آب کولر گازی
کولر گازی دارای کویل گاز سرد است که در دمای محیط دچار تعریق می گردد. (مانند بطری آب که از یخچال بیرون می آید و بدنه آن تعریق می کند.) آب حاصل از تقطیر و تعریق درون تشت زیر کویل جمع می‌شود و توسط مجرای تعیین شده به خارج کولر هدایت می شود که با اتصال پلاستیکی به شلنگ، لوله و سیستم درین متصل می‌شود. 

در بسیاری از موارد می‌توان آب کولر گازی را به پشت دیوار، حیاط، سرویس بهداشتی، تانک مخصوص، فاضلاب و... هدایت کرد و مشکل شیب بندی، نصب پمپ و گرفتگی را نداشت. اما در برخی موارد امکان عبور لوله به راحتی میسر نبوده و سبب گرفتگی، اختلاف ارتفاع، به هم خوردن شیب، سیفون شدن و... می شود که در این صورت جهت تخلیه آب باید تمهیداتی را اندیشید.

موارد موثر در میزان تعریق کولر گازی

 1. رطوبت محیط : هرچه رطوبت محیط بیشتر باشد میزان تعریق روی کویل و آب کندانس حاصل بیشتر است. در مناطقی مانند مناطق شمالی و جنوبی کشور که رطوبت بالاست به میزان چندین برابر نسبت به مناطق خشک تعریق اتفاق می‌افتد.
 2. زمان کارکرد کولر گازی : زمان کارکرد کولر گازی در یک منزل مسکونی با یک سیستم اداری و یک اتاق خواب با نشیمن متفاوت است.
 3. تنظیم دمای کولر گازی : هر چه دمای تنظیمی کولر گازی روی عدد پایین‌تری ست شده باشد میزان تعریق بیشتری اتفاق می‌افتد.

علت مسدود شدن مسیر آب کولر گازی

از علل مسدود شدن مسیر شلنگ لوله کشی درین کولر گازی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. ورود گرد و خاک محیط نصب کولر، که روی فیلتر و کویل و در هوای محیط در جریان است به مسیر خروج آب.
 2. ورود حشرات و مسدود کردن مسیر.
 3. جلبک زدن مسیر شلنگ و لوله کشی به دلیل قرار گرفتن در معرض نور خورشید.

عدم تخلیه آب کولر گازی به دلیل استفاده از پمپ درین نامناسب

تمامی مدل‌های پمپ درین تولید شده دارای کاربری مشخص و محدود هستند. لذا شناخت و دانش کافی نسبت به نوع پمپ، میزان پرتاب آب، میزان دبی خروجی، نوع نصب و... همگی باید در انتخاب نوع پمپ درین مناسب دخیل باشند.

پمپ درین در انواع پمپ درین توکار، زیر پنلی، سقفی، تانکی و... تولید می‌شود که با توجه به نوع کولر گازی و محل نصب باید پمپ مناسب انتخاب گردد.پمپ درین کولر گازی
اختلاف ارتفاع محل تخلیه پمپ درین تا محل خروج آب از کولر گازی  مسئله بسیار مهمی است.

ظرفیت تولید آب به وسیله کولر گازی که با توجه به ظرفیت کولر گازی تعیین می‌شود اصلی‌ترین مورد در انتخاب پمپ درین است. برای مثال: میزان آب کندانس شده توسط کولر ۴۸۰۰۰ با کولر ۱۲۰۰۰ برابر نیست.
اصول نصب پمپ درین بسیار حائز اهمیت است. برای مثال: برق ورودی به پمپ درین نباید با خاموش شدن کولر قطع شود. چرا که زمانی که کولر خاموش می شود، به یکباره میزان قابل توجهی آب به سمت پمپ درین هدایت می‌شود که اگر در این زمان پمپ خاموش باشد امکان تخلیه وجود ندارد.لوله تخلیه آب کولر گازی
محل نصب پمپ درین با توجه به نوع پمپ درین انتخاب می‌شود. اغلب انواع پمپ درین باید به گونه‌ای نصب شوند که آب به صورت ثقلی درون آنها ریخته شود و پمپ بعد از پر شدن مخزن درونی عملیات تخلیه را شروع کند. برخی مدل‌های دیگر دائم کار هستند و سیستم ذخیره ندارند.

فروش کولر گازی در بامین تهویه

فروشگاه اینترنتی بامین تهویه تمامی اطلاعات فنی و تصاویر دستگاه های کولر گازی در برندهای معتبر و شناخته شده ای همچون کولر گازی گری ، کولر گازی ایران رادیاتور ، کولر گازی هایسنس و... را  جهت مقایسه و خریدی مطمئن در اختیار مشتریان محترم قرار داده است. 

در خرید کولر گازی به نکاتی از جمله تناسب ظرفیت کولر گازی با متراژ محیط ، اختلاف ارتفاع و فاصله ی پنل داخلی و خارجی ، گارانتی و خدمات پس از فروش دستگاه و.... توجه فرمایید.برای مشاوره و انتخاب صحیح کولرگازی، سوالات خود را با کارشناسان شرکت بامین تهویه مطرح نمایید.

بامین تهویه تخصصی ترین وب سایت کشور در زمینه تأسیساتدیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

لینک کوتاه