منو

مقالات مبدل حرارتی

کاربردهای مبدل حرارتی
چهارشنبه 26 مرداد 1401 / 63 11 0
آشنایی با کاربردهای مبدل حرارتی می تواند هنگام انتخاب کمک شایانی به شما بکند. از این رو‌ مطالعه این مقاله نگارش شده توسط سایت بامین تهویه را به شما پیشنهاد می کنیم.
انواع مبدل حرارتی
چهارشنبه 26 مرداد 1401 / 62 15 0
مبدل حرارتی دستگاهی است که گرما را بین دو یا چند سیال انتقال می دهد. این سیالات شامل مایعات، گازها یا بخار و با دماهای مختلف هستند‌.
مبدل حرارتی چیست
چهارشنبه 26 مرداد 1401 / 53 9 0
مبدل حرارتی دستگاهی است که برای انتقال حرارت از یک محیط به محیط دیگر استفاده می شود. این انتقال از طریق اختلاف دما بین دو سیال مثلا گاز یا مایع و یا ترکیب هر دو صورت می گیرد.
مقایسه انواع مبدل حرارتی استخر
دوشنبه 22 آذر 1400 / 688 138 0
امروزه با پیشرفت تکنولوژی ساخت مبدل ها و تنوع مبدل ها می‌توان در تمام طول سال دمای آب استخر را در حد مطلوب نگه داشت.
در این مطلب انواع مبدل حرارتی استخر را از نظر ساختار، ظرفیت حرارتی مبدل، جنس مبدل، نوع عملکرد، مزایا و معایب و... مورد بررسی و مقایسه قرار داده ایم تا با آگاهی کامل از تمامی جنبه ها بتوانید بهترین و مناسب ترین مبدل حرارتی استخر را متناسب با نیاز و شرایط پروژه انتخاب و خریداری نمایید.
کاربرد مبدل حرارتی در صنایع نفت و گاز فراساحلی
پنجشنبه 23 آبان 1398 / 985 416 0
صرف نظر از مکان و محل قرارگیری سکوی تولید نفت و گاز فراساحلی و نوع سیال موجود در چاه نیاز به گرمایش یا سرمایش ، رکن اصلی در این تاسیسات محسوب می شود.
 نیاز به تجهیزات انتقال حرارت در این تاسیسات به عوامل زیادی بستگی دارد که از جمله می توان به وجود تجهیزات تصفیه نفت خام یا متراکم سازی گاز در سکو اشاره کرد.
کاربرد مبدل حرارتی در سیستم های تهویه و تبرید
سه شنبه 21 آبان 1398 / 1556 627 0
در چند دهه ی گذشته افزایش تقاضا برای کنترل هوا در محیط های تجاری ،مسکونی و نیز نیاز روز افزون به حفظ و نگهداری مواد غذایی ،مواد زیستی و مواد فاسد شدنی و غیره سبب افزایش استفاده از سیستم های گرمایش ،‌تهویه مطبوع و تبرید (تهویه مطبوع R&) با استفاده از مبدل های حرارتی شده است. 
کاربرد مبدل حرارتی صفحه ای در صنایع غذایی
دوشنبه 13 آبان 1398 / 1776 751 0
صنایع غذایی بخش های مختلفی دارند که در آن پاستوریزه کردن انجام می گردد، از مهمترین فرآیندها و مراحل کاربرد مبدل حرارتی صفحه ای در صنایع غذایی پاستوریزه کردن، بخاطر ضریب انتقال حرارت، صفحات از جنس فولاد زنگ نزن و… است که در این مقاله به تفصیل به آن پرداخته ایم.
اواپراتور چیست و چه کاربردی دارد؟
شنبه 16 شهریور 1398 / 1946 864 0
اواپراتور صفحه ای همان مبدل حرارتی صفحه ای برای کاربرد های تبخیر است که می تواند همانند یک بخار ساز برای تولید بخار استفاده شود و نیز می تواند یک گرمکن (reboiler) باشد. در انتخاب اواپراتور صفحه ای مناسب نوع مبرد و فشار کاری، توان حرارتی و سطح تماس موثر باید مدنظر باشد.
LMTD در مبدل حرارتی
سه شنبه 12 شهریور 1398 / 4455 1641 0
برای تحلیل انتقال حرارت در یک مبدل حرارتی می توان از چند روش از جمله LMTD استفاده کرد. روش های رایج تحلیل رفتار مبدل حرارتی NTU –, ε P-NTU ,  LMTD هستند.
LMTD در واقع به اختلاف دمای متوسط در مبدل گفته می شود که بصورت لگاریتمی محاسبه می شود. عدد بدست آمده در LMTD کاملا وابسته به نوع مبدل و جهت حرکت سیالات است. با استفاده از LMTD می توان سطح انتقال حرارت مبدل را در ظرفیت مورد نیاز بدست آورد.