گاز ازن

تاریخ ثبت : | تعداد بازدید : 1191

ازون ( ozone) گاز طبیعی با  دو چهره کاملا متفاوت است  این گاز که از واکنش و شکست مولکول اکسیژن و اتصال یک اتم اکسیژن به مولکول 2 اتمی اکیسژن دیگر به وجود می آید. در دو لایه  تروپوسفر و استرتوسفرر  زمین مشاهده میشود

 

ملکول ازن

ازون  در دو لایه زمین , کاربردی کاملا متفاوت دارد  در لایه  تروپوسفر خطرناک است و به عنوان یک آلاینده به شمار میرود  در صورتی که  در لایه استراتوسفر به عنوان یک گازحیاتی و سپر دفاعی در برابر پرتو های فرابنفش خورشید میباشد .

ازون استراتوسفری در برای ادامه حیات بسیار مهم و ضروری بوده و تمام کشورها و دولت ها برای ترمیم و حفظ این لایه به شدت تلاش می کنند  وقوانین سخت گیرانه ای اتخاذ کرده اند .

 

لایه ازن

 

با توجه به حساسیت و آلاینده بودن اوزن تروپوسفری به بررسی این اوزون به برسی این ازون میپردازیم .

ازون ملکولی است تشکیل شده از3 اتم اکسیژن. این مولکول خاصیت اکسید کنندگی  بسیار قوی داشته  و از سوی دیگر بسیار ناپایدار می باشد  حداکثر عمر مفید آن 20 دقیقه می باشد .

خاصیت اکسید کنندگی قوی آن حتی در لایه تروپوسفر برای این گاز کاربردهای متفاوتی ایجاد کرده است . از سویی این گاز میتوان به ریه ،شش و دیگر اعضای بدن آسیب وارد کند از سوی دیگر با میتواند باکتری و موجودات ریز موجود در هوا را از بین ببرد.

 اما چگونه امکان داره یک گاز هم مفید باشد هم مضرر ؟

 

گاز ازن

 

 جواب این سوال دقیقا در غلظت و حجم تراکم ازن در هوا و یا آب میباشد  که خاصیت  آن را تغییر میدهند . به همین دلیل غلظت های متفاوت اوزن در هوا را بررسی کردیم تا با خواص آن در شرایط مختلف آشنا شوید .

1. اوزن با غلظت ppm 0.001 : کمترین میزانی که توسط تجهیزات و ابزار دقیق قابل اندازه گیری میباشد.

2. غلظت  0.003 ppm:  آستانه ادراک آزمایشگاهی  با 50 درصد  ضریب اطمینان

3. غلظت 0.003 تا 0.01 ppm: در این سطح غلظت از ازن توسط اکثر مردم  توسط بوی آن قابل تشخیص است.این سطح برای ساختمان های اداری و مسکونی که  مجهز به  تجهیزات تصفیه هوا استاندارد میباشد انداز گیری شده است . و در صورت نفوذ هوای  از خارج ممکن است این سطح افزایش پیدا کند .

4. غلظت 0.125 تا 0.001 ppm: مقدار غلظت ازون موجود  در جو زمین  که باعث  که بر اساس شرایط  جوی و محلی میتواند متفاوت باشد.

5. غلظت 0.02 تا 0.04 ppm: میانگین میزان کل اکسیدان در شهر های  بزرگ جهان  در سال 1964 که تقریبا 95 درصد کل این اکسیدان  اندازه گیری شده است  مربوط به اوزن میباشد.

 6. غلظت 0.4: حداکثر مجاز این توصیه شده  توسط  ASHRAE  در یک فضای بسته با سیستم تهویه مطبوع این میزان حداکثر میزان تولید ازون توسط دستگاه تصفیه هوا خانگی میباشد .

7. غلظت 0.064 ppm: میزان استاندارد برای اکسیدان های فتوشیمیایی توسط سازمان استاندارد کیفیت هوای آمریکا (حداکثر 1 ساعت در سال از این حد مجا ز تجاوز کرد ).

8. غلظت 0.1 ppm:حداکثر غلظت مجاز ازن در مناطق صنعتی که یک انسان حداکثر 8 ساعت در شش روز هفته  میتواند در معرض این هوا قرار بگیرد. این میزان برای بسیاری از کشور ها حداکثر سطح میزان ازن برای مناطق صنعتی و عمومی میباشد .کشور هایی مانند ژاپن ، فراانسه ،هلند آلمان ، و....

 

گاز ازن

 

9. غلظت 0.15 تا 0.51 ppm: اوج غلظت اندازه گیری شده در شهر های آمریکایی

10. غلظت 0.2ppm: قرار گرفتن در این سطح از ازن  برای مدت طولانی برای سالامتی مضر است اما هیچ نشانه ای در انسان برای تشخیص به وجود نمیاورد .

11. غلظت 0.3 ppm: در این سطح از ازن برخی از گونه های گیاهان واکنش نشان داده و برگ آن ها شروع به رگه دار شدن  و روشن شدن میکند هچنیین در انسان باعث سوزش چشم ، بینی و گلو میشود.

گاز ازن

 

12. غلظت 0.5 ppm: در این سطح در اکثر شهر ها و کشور ها  اعلام هشدار میشود. در این غلظت علایمی مانند  سردر د ، تهوع ، سرگیجه در بعضی از افراد دیده میشود.

 و در اثر قرار گرفتن به صورت طولانی  مدت در معرض این سطح ازن میتواند  باعٍث بروز بیماری های ریوی ، آسم و حساسیت  به عفونت ها شود .

13. غلظت 0.1 تا 2 ppm: سطح دوم اخطار در اکثر شهر ها و کشورهاکه در افرادداوطلب مورد آزمایش تنفس این هوا باعث سردرد ، درد در ناحیه قفسه سینه، خشکی دستگاه تنفسی خواهد شد. سطح اخطار سوم فوق خطرناک معمولا از غلظت ازن 1.5 به بالا اعلام میشود.

14. غلظت 1.4 تا 5.6 ppm: گیاهان که در حدود 70 دقیقه در معرض این سطح از ازن قرار گفتن به شدت علایم بروز دادند . و برگ ها بزرگ و بالغ ان ها آسیب شدید دیدند .

گاز ازن

 

 

15.  غلظت 5 تا 25 ppm:  آزمایش بر روی خوکچه ها نشان میدهد قرار گرفتن در حدود سه ساعت درغلظت12ppm   میتواند مرگبار باشد .جوشکارهایی  که در معرض  غلظت 9 ppm و  دیگر آلاینده ها  قرار گرفتن  دچار مشکلات ریوی شدید و ورم ریه می شوند . علایم مشکلات ریه در 2 الی 3 هفتهاول کار بروز نکرده اما بعد از نه ماه آسیب های وارد شده به ریه توسط دستگاه ها ایکس ری کاملا  قابل مشاهده بودند .

16.  غلظت 25 به بالا این آزمایش بروی انسان انجام نشد امامیتوان گفت6 دقیقه تنفس هوا در این سطح ازن میتواند بسیار کشنده باشد.

منبع :

http://www.ozoneservices.com/articles/007.htm