دیگ بخار چیست

تاریخ ثبت : | تعداد بازدید : 889

دیگ بخار چیست ؟

دیگ بخار دستگاهی است برای تبدیل آب به بخار توسط گرمای حاصل از احتراق مشعل . دیگ بخار بر اساس مدل و نوع کارکرد دارای اجزای مختلف می باشد .

دیگ بخار چیست و انواع آن کدامند ؟

  • دیگ بخار فایرتیوپ ( لوله آتش )
  • دیگ بخار واتر تیوپ ( لوله آب )

برای اطلاع از کلیک کنید

دیگ بخار فایرتیوپ چیست ؟

دیگ بخار فایرتیوپ از یک مخزن تحت فشار آهنی تتشکیل شده است که تعدادی لوله از میان آن عبور کرده است این لوله ها مسیر عبور شعله و محصولات احتراق می باشند . این لوله ها که لوله آتش خوار می باشند درقسمت  2/3 پایینی دیگ قرار گرفته و در1/3 بالای دیگ فقط محل تجمع بخار تولید شده می باشد .

دیگ بخار فایر تیوب

 

دیگ بخار فایر تیوپ پرکاربردترین نوع دیگ بخار در صنایع و موتور خانه های تاسیسات تهویه مطبوع می باشد .

دیگ بخار چیست

 

دیگ بخار فایرتیوپ فشاری کاری کمتری نسبت به مدل واتر تیوپ دارد و بخار خروجی از آن مرطوب تر می باشد ، اما در عین حال تعمیر و نگهداری آسان تر و هزینه ساخت کمتری دارد . به همین جهت استقبال بیشتری از این نوع دیگ بخار در صنعت شده است .

دیگ بخار واتر تیوپ چیست ؟

دیگ بخار واتر تیوپ از دو مخزن یا درام و تعدادی لوله بین این دو مخزن تشکیل شده است . یک مخزن در پایین که به آن واتر درام (water dram) و یکی دیگر در ارتفای بالاتر از مخزن اول بنام استیم درام (steam dram) قرار می گیرید و تعدادی لوله از دو سمت این دو مخزن را به هم متصل می کنند . مشعل در فضای بین این دو مخزن(درام ) لوله ها کار می کند و گرمای حاصل به لوله ها انتقال پیدا می کند و آب درون آن ها تبخیر می شود و به درام بالایی یا  استیم ( Steam dram ) منتقل می شود .

دیگ بخار واتر تیوب

 

از این نوع دیگ بخار در صنایع بزرگ که نیازمند فشار بالای بخار می باشند ، استفاده می شود . (مانند کشتی های بخار ، قطار یا لکوموتیو بخار و ... )هزینه بالا ساخت هزینه تعمیر و نگهداری بالا و نیاز رسیدگی بیشتر از معایب بزرگ این دیگ ها می باشند .

 

دیگ بخار واتر تیوب چیست

اما باید بیان کرد که این دیگ ها از قدیمی ترین انواع دیگ بخار بوده و هنوز هم برخی صنایع نیازمند این تجهیزات می باشند .

بطور متوسط طول عمر دیگ بخار فایرتیوپ بیشتر از دیگ بخارواتر می باشد اما لختی عملکرد( تاخیر در تامین بخار)  بیشتری دارند. 

بزرگترین سازنده دیگ بخار جهان:

دیگ بخار cleaverbrooks

دیگ بخار Bosch