منو
نصب و راه اندازی برج خنک کننده
نصب و راه اندازی برج خنک کننده

چهارشنبه 8 دی 1400

0 320 89

نصب و راه اندازی برج خنک کننده

نصب و راه اندازی برج خنک کننده بصورت صحیح و با رعایت اصول استاندارد باعث میشود دستگاه کارکردی قابل اطمینان و بدون اشکال، بهینه از نظر مصرف انرژی و با با بالاترین سطح راندمان را داشته باشد. نصب برج خنک کننده باید به صورت دقیق و صحیح انجام شود. زیرا عدم رعایت موارد فنی می تواند منجر به بروز ایراد و اشکال در عملکرد برج خنک کننده شده و عملکرد دستگاه را مختل کند.
در این مقاله روش صحیح نصب و راه اندازی برج خنک کننده به اختصار بیان میشود.

به منظور تکمیل اطلاعات مشتریان عزیز، توضیحات جامع و تخصصی در ارتباط با نصب و راه اندازی برج خنک کننده با عناوین زیر به تفصیل بیان شده است.

 1. نصب برج خنک کننده
 2. راه اندازی برج خنک کننده
 3. علت خارج شدن قطرات آب از برج خنک کننده
 4. راهنمای خرید برج خنک کننده

همچنین کاربران عزیز می توانند جهت مشاهده انواع مدل های برج خنک کننده، و مقایسه قابلیت های هر مدل و کاربری هر یک از مدل های برج خنک کننده به لینک زیر مراجعه نمایند.

نصب و راه اندازی برج خنک کننده بصورت صحیح و با رعایت اصول استاندارد باعث میشود دستگاه کارکردی قابل اطمینان و بدون اشکال، بهینه از نظر مصرف انرژی و با با بالاترین سطح راندمان را داشته باشد. نصب برج خنک کننده باید به صورت دقیق و صحیح انجام شود. زیرا عدم رعایت موارد فنی می تواند منجر به بروز ایراد و اشکال در عملکرد برج خنک کننده شده و عملکرد دستگاه را مختل کند.
در این مقاله روش صحیح نصب و راه اندازی برج خنک کننده به اختصار بیان میشود.

اولین نکته در نصب برج خنک کننده تعیین محل استقرار آن است که باید قبلا در طراحی مشخص شده باشند.  اگر برج خنک کننده روی پشت بام قرار می گیرد وزن برج خنک کننده به همراه آب درون آن در محاسبات سازه ساختمان دیده شود و اگر در محوطه ای غیر از پشت بام نصب می گردد برای مزاحمت صوتی و سر و صدا و بخارات خروجی از برج خنک کننده و گرمای خروجی آن چاره اندیشی شده باشد.کولینگ تاور
علاوه بر آن فضای کافی برای چرخش در اطراف برج خنک کننده و فضای نگهداری، تعمیرات و سرویس برج خنک کننده پیش بینی شده باشد و دسترسی به شیرها و لوله ها امکان پذیر باشد و شیرها در ارتفاع مناسب نصب شده باشند. نردبان و گاردهای محافظ برای برج خنک کننده پیش‌بینی و در زمان نصب برج خنک کننده اجرا شده باشد. و مسیر صحیح لوله کشی پیش بینی گردد تا با کمترین خم و زانویی، برج خنک کننده به کندانسور چیلر یا هر دستگاهی که قرار است خنک سازی شود متصل گردد و افت فشار مسیر کمترین حد ممکن باشد.

انتخاب درست برج خنک کننده از لحاظ ظرفیت، شکل، جریان هوا و ... تاثیر بسیار مهمی در کارکرد مناسب و با راندمان بالای چیلر متصل به آن داشته و هم عمر چیلر را افزایش می‌دهد هم عمر کارکرد برج خنک کننده را.

نصب برج خنک کننده

در نصب برج خنک کننده نکات زیر باید رعایت گردد.

 1. اولین نکته تعیین محل قرارگیری برج خنک کننده است به نحوی که نه سروصدای آن آزاردهنده باشد و نه لرزش آن، و نه اینکه مسیر لوله کشی سخت و دشوار باشد و به نما و ظاهر ساختمان هم تاثیر منفی نداشته باشد. 
 2. فونداسیون برج خنک کننده طبق نقشه سازنده تکمیل شده و کاملاً تراز باشد و چنانچه نیاز به نصب لرزه گیر در فوندانسیون است این اقدام صورت پذیرد. 
  نصب برج خنک کننده
 3. برج خنک کننده از دیوارهای مجاور حداقل ۱۰ متر فاصله داشته باشد و در صورت امکان پذیر نبودن رعایت این فاصله تا نصف ارتفاع دیوار مجاور فاصله در نظر گرفته شود. 
 4. نصب صحیح تجهیزات جانبی در مدار لوله کشی برج خنک کننده از جمله پمپ ها، کلکتور شیرهای فلکه، تخلیه و شیر برقی (شیر دستی) بلودان تشتک و فن برج خنک کننده و ...
 5. وجود کف شوی مناسب جهت خروج آب هنگام سرویس و نگهداری و موارد تعمیراتی در محل نصب برج خنک کننده 
 6. تجهیزات الکتریکی برج شامل : موتور فن برج خنک کننده و پمپ ها دارای درجه عایق بندی مناسب و کلاس حرارتی استاندارد باشند تا ضمن تحمل گرما در رطوبت برج خطرات الکتریکی به کمترین حد ممکن برسد.
  فن برج خنک کننده
 7. چنانچه برج خنک کننده مونتاژ شده در محل کارخانه، قرار است در پروژه نصب شود ، محل عبور آن تا فضای نصب  مانعی نداشته باشد. 
 8. چنانچه برج خنک کننده در محل پروژه مونتاژ می‌گردد طبق نقشه سازنده برج یا توسط تکنسین مجاز شرکت سازنده انجام گردد. 
  مونتاژ و نصب برج خنک کننده در محل پروژه
 9. اگر در اطراف برج خنک کننده دیوارهای مشبک جهت زیبایی نمای معماری استفاده می شود ارتفاع دیوار مذکور نباید از ارتفاع محل خروج هوای برج خنک کننده بیشتر باشد تا بخار آب خروجی محبوس نشود و اگر در فضای آزاد یا محوطه حیاط ساختمان نصب می گردد از درختان و تیرهای برق فاصله مناسب در نظر گرفته شود.
 10. در برج های خنک کننده مدار باز باید کیفیت آب ورودی به برج (پرکن) در حد مناسب باشد یعنی سختی کل آب از ppm ۳۰۰ تجاوز نکند و سختی موقت آب در حد  ppm۸۰-۳۰ باشد. استفاده از سختی گیر مناسب الزامی است. چرا که به ازای هر تن تبرید در چیلرهای تراکمی حدود ۱۲ لیتر آب بر ثانیه و برای چیلرهای جذبی حدود ۱۸ تا ۲۰ لیتر بر ثانیه آب نرم نیاز است.
 11. تعادل هیدرولیکی در تمام برج های خنک کننده و نصب در یک سطح تراز (در مواردی که چند برج خنک کننده استفاده می شوند) تا جریان رفت و برگشت در سیستم در حالت تعادل و یکسان برقرار باشد.در بسیاری از موارد از لوله های تعادل بین برج ها استفاده میشود.نصب کولینگ تاور

راه اندازی برج خنک کننده

بعد از نصب یا مونتاژ صحیح و اصولی قطعات برج خنک کننده شامل بدنه برج، تشت زیرین برج، پکینگ ها، فن و الکتروموتور فن، گریل ها و لوورهای محیطی برج خنک کننده و المیناتور برج خنک کننده، اسپرینکلر و نازل های اسپری آب و لوله های pvc و فلوتر و تمام تجهیزات دیگر باید برای راه اندازی برج خنک کننده مواردی را در نظر گرفت و برج خنک کننده به درستی در سیکل کارکرد قرار گیرد.تجهیزات برج خنک کننده

 1. با آب گیری کردن سیستم با آب نرم از عدم نشتی از مخزن و تجهیزات تشت برج و شیر ها و فلنج های ورود و خروج برج و مسیر مطمئن شوید.
 2. کنترل پمپ های چرخش آب برج خنک کننده در نوع مداربسته و کنترل لرزه گیرها و جهت چرخش پمپ و کنترل فشار لازم جهت پاشش مناسب نازل ها در برج خنک کننده مکعبی و چرخش اسپرینکلر هد برج خنک کننده های مدور و شمارش تعداد چرخش مناسب در دقیقه که چرخش نباید خیلی کند یا خیلی تند باشد حدود ۷ تا ۱۰ بار چرخش در یک دقیقه می‌تواند پاشش مناسب آب روی پکینگ ها را موجب گردد و به بلبرینگ های اسپرینکلر آسیب نرسد.
 3. فن و الکترو موتور استارت شده و کیفیت هوای جابجا شده چک شود. نباید سرعت فن باعث دریفت آب (پرتاب قطرات آب) شود. اگر فن دور ثابت است در صورت مشاهده دریفت بیشتر از حد با تغییرات سایز پولی ها تا حدی می توان سرعت را کم کرد اگر با استفاده از اینورتر، فن دور متغیر برای برج نصب شده است با تغییر فرکانس در محدوده مناسب این مشکل مرتفع خواهد شد.
  فن برج خنک کننده
 4. تست سختی آب داخل تشت برج خنک کننده و تست ph آب. کنترل روند PH یا میله های حسگر PH در برج هایی که بلودان با شیر برقی انجام می‌شود. تست بلودان (زیرآب زدن) 
 5. تست سر ریز برج و تست قطع کن (فلوتر) تشت آب برج خنک کننده و صحت عملکرد آن
 6. تنظیم میزان کشش تسمه های فن برج خنک کننده و آمپرگیری از فن
 7. تست ترموستات های برج و سنسورهای دمایی که به الکتروموتور فن دستور (فرمان) قطع و وصل یا تغییر دور می دهند و همچنین تست عملکرد فلوسوئیچ مسیر برج در خط کندانسور و قطع و وصل آنها با روشن و خاموش شدن پمپ.

بعد از تست موارد فوق می توان برج را برای بهره‌برداری طولانی مدت در مدار قرار داد. 
چنانچه برج خنک کننده و تجهیزات مربوطه، اعم از تجهیزات الکتریکی و مکانیکی به درستی کار کنند در صحت عملکرد چیلر تأثیر مستقیم دارند. چنانچه یک برج به درستی عمل نکند در چیلر تراکمی می‌تواند باعث عملکرد سوپاپ حرارتی کندانسور و خروج گازهای CFC شده و مشکلات و هزینه های زیادی را به وجود خواهد آورد. 
 در چیلرهای جذبی سرد شدن و گرم شدن بیش از حد مطلوب آب خروجی برج خنک کننده می‌تواند باعث کریستالیزاسیون و صدمه به چیلر جذبی شود. در نتیجه انتخاب درست برج و تجهیزات مرتبط با برج خنک کننده و نصب و راه اندازی و راهبری و نگهداری درست می توانند به آسایش ساکنین و استفاده‌کنندگان منجر شود. 

علت خارج شدن قطرات آب از برج خنک کننده

در اثر جریان هوای ایجاد شده توسط فن برج خنک کننده قطرات آب به بیرون از برج پرتاب می‌شوند که به این حالت دریفت آب گفته می شود. انتقال این قطرات آب علاوه بر هدررفت آب باعث آلودگی محیط پیرامون برج و افزایش غلظت املاح در تشت برج می‌گردد. پرتاب آب در برج خنک کننده
از آنجا که در سیستم آب برج خنک کننده علاوه بر املاح آب در برخی موارد مواد شیمیایی (افزودنی شیمیایی) وجود دارد. پرتاب این قطرات به بیرون از برج علاوه بر کثیف کردن محیط پیرامونی و نمای ساختمان، باعث آسیب به فضای سبز نیز می‌شود. در برخی موارد باکتریها و قارچهایی که در محیط برج رشد کرده اند توسط دریفت در محیط اطراف منتشر شده و می‌توانند باعث بیماری‌های پوستی، تنفسی و آلرژیک شوند.
 تمام این موارد به اهمیت نصب المیناتور (قطره گیر برج خنک کننده) مناسب برای برج و همچنین انتخاب فن با سرعت مناسب را بیشتر از پیش مشخص می سازد. لذا بررسی دوره ای المیناتورها و تعویض موارد معیوب و شکسته بسیار ضروری است.
قطره گیر برج خنک کننده

راهنمای خرید برج خنک کننده

فروشگاه اینترنتی بامین تهویه تصاویر، اطلاعات فنی، مشخصات و قیمت انواع برج خنک کننده فایبرگلاس ، برج خنک کننده بتنی، برج خنک کننده گالوانیزه و... در مدل ها و ظرفیت های مختلف را جهت مقایسه و خریدی مطمئن در اختیار مشتریان محترم قرار داده است.

همچنین می توانید جهت دریافت مشاوره و خرید برج خنک کننده با کارشناسان بامین تهویه تماس حاصل نمایید.

بامین تهویه تخصصی ترین وب سایت کشور در زمینه تأسیساتدیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

لینک کوتاه