منو
عوامل موثر در کاهش مصرف برق کولر گازی
عوامل موثر در کاهش مصرف برق کولر گازی

یکشنبه 24 مرداد 1400

0 1066 215

عوامل موثر در کاهش مصرف برق کولر گازی

با توجه به شرایط اقتصادی فعلی، گرمای بیش از حد هوا و افزایش مصرف برق به دلیل استفاده از کولرهای گازی و آبی، هزینه برق خانواده ها با افزایش چشمگیری مواجه است. در این مقاله راهکار هایی برای کاهش مصرف برق کولر گازی ارائه شده است.
با مطالعه این مقاله و بکار گیری روش های ارائه شده می توانید مصرف برق دستگاه کولر گازی خود را به حداقل برسانید.

به منظور تکمیل اطلاعات مشتریان عزیز، توضیحات جامع و تخصصی در رابطه با راه های کاهش مصرف برق کولر گازی با عناوین زیر در این مقاله بیان شده است.

 1. خرید کولر گازی مناسب
 2. برچسب انرژی کولر گازی
 3. کاهش مصرف برق کولر گازی با تکنولوژی اینورتر
 4. مکانیسم عملکرد اینورتر در کولر گازی
 5. انتخاب صحیح نوع کولر متناسب با وضعیت جغرافیایی منطقه
 6. انتخاب ظرفیت مناسب کولر گازی
 7. نصب صحیح کولر گازی
 8. پوشاندن درزها و پنجره‌ها جهت کاهش مصرف برق کولر گازی
 9. سرویس کولر گازی
 10. تمیز کردن و یا تعویض فیلتر کولر گازی
 11. تنظیم دمای مناسب برای کولر گازی
 12. استفاده از لامپ های کم مصرف
 13. فروش کولر گازی در بامین تهویه

همچنین کاربران عزیز می توانند جهت مشاهده انواع مدل های کولر گازی، و مقایسه قابلیت های هر مدل و کاربری هر یک از مدل های کولر گازی و اسپلیت به لینک زیر مراجعه نمایند.


با توجه به شرایط اقتصادی فعلی، گرمای بیش از حد هوا و افزایش مصرف برق به دلیل استفاده از کولرهای گازی و آبی، هزینه برق خانواده ها با افزایش چشمگیری مواجه است. در این مقاله راهکار هایی برای کاهش مصرف برق کولر گازی ارائه شده است. جهت بهره‌مندی از هوایی خنک و جلوگیری از پرداخت هزینه سرسام‌آور برق مصرفی دانستن موارد زیر بسیار موثر می باشد.
امیدواریم با مطالعه این مقاله و بکار گیری روش های ارائه شده بتوانید مصرف برق دستگاه کولر گازی خود را به حداقل برسانید.

راه های کاهش مصرف برق کولر گازی

خرید کولر گازی مناسب

برای خرید کولر گازی یا اسپلیت و یا هر نوع سیستم سرمایشی و گرمایشی ، دستگاه خود را از برند های معتبر و شناخته شده که دارای گارانتی و خدمات پس از فروش هستند انتخاب و خریداری نمایید. بطور مثال کولر گازی جی پلاس دارای ضمانت گلدیران از برندهای معتبر با قیمت مناسب به شمار می رود. خرید محصولات ارزان قیمت با برندهای متفرقه که بسیاری از آنها اصل نبوده و تقلبی هستند در ازای پرداخت هزینه پایین تر با مصرف برق بسیار زیاد شما را با قبض های برق نجومی مواجه خواهد کرد. علاوه بر این، این دستگاه ها طول عمر بالایی ندارند و اگر گارانتی و خدمات نیز نداشته باشند شما را ناچار به خرید مجدد دستگاه سرمایشی خواهند کرد.

برچسب انرژی کولر گازی

حتما به برچسب انرژی دستگاه دقت کنید. بهتر است سطح مصرف انرژی یا اصطلاحا گرید انرژی دستگاه A یا B باشد.
بنابراین محصولاتی را خریداری نمایید که روی برچسب آن‌ها حروف A یا B نوشته شده باشد. این حروف نشان دهنده گرید یا سطح انرژی دستگاه هستند. دستگاه هایی با سطح انرژی A و B از جمله دستگاه های کم مصرف به شمار می روند که ضمن کاهش مصرف برق از عملکرد خوبی برخوردارند.

کاهش مصرف برق کولر گازی با تکنولوژی اینورتر

با پیشرفت تکنولوژی در سال‌های گذشته و همچنین افزایش چندین برابری قیمت انرژی و عدم تمایل مشتریان جهت خرید کولر گازی به جهت مصرف بسیار زیاد برق، سازندگان سیستم های سرمایشی و گرمایشی ، کولر های گازی با تکنولوژی اینورتر را طراحی، تولید و روانه بازار کرده‌اند.

تکنولوژی اینورتر جهت کم کردن برق مصرفی دستگاه، به خصوص برق مصرف شده در کمپرسور مورد توجه قرار می گیرد.

مکانیسم عملکرد اینورتر در کولر گازی

در کولر گازی معمولی، زمانی که دمای محیط به مقدار دمای تنظیم شده بر روی ترموستات کولر گازی می‌رسد، سیستم به طور اتومات کمپرسور را خاموش می‌کند و با تغییر دمای محیط به اندازه 2 تا 5 درجه مجددا کمپرسور را روشن می‌کند. روشن و خاموش شدن های متوالی کمپرسور باعث افزایش مصرف برق کولر گازی، در هنگام استارت کمپرسور می‌شود.(بیشترین مصرف برق کمپرسور در هنگام استارت آن می‌باشد.)
روشن و خاموش شدن های متوالی کمپرسور علاوه بر افزایش مصرف برق کولر گازی سبب مستهلک شدن کمپرسور و قطعات آن می‌شود.

انتخاب صحیح نوع کولر متناسب با وضعیت جغرافیایی منطقه

به هنگام خرید کولر گازی و یا هر سیستم سرمایشی و گرمایشی، به آب و هوای منطقه و محیط زندگی خود توجه نمایید. بطور مثال معمولا برای خنک کردن مکان هایی با آب و هوای گرم و مرطوب و همچنین مناطق ساحلی به دلیل بالا بودن رطوبت موجود در هوا از کولر گازی و اسپلیت استفاده می شود. در مقابل در مکان هایی با آب و هوای گرم و خشک از کولر آبی استفاده می شود تا با افزایش رطوبت محیط از خشکی بیش از حد هوا جلوگیری به عمل آید. انتخاب صحیح نوع کولر متناسب با وضعیت آب و هوایی منطقه نیز می تواند سبب کاهش مصرف انرژی شود.

انتخاب ظرفیت مناسب کولر گازی

در بالاترین طبقه ساختمان، به دلیل تابش نور خورشید در تابستان و انتقال حرارت به واحد زیر سقف، باید به ازاء هر متر مربع تا ۸۰۰ (BTU) بی تی یو و در طبقات وسط ساختمان به ازاء هر متر مربع بود تا ۶۰۰ (BTU) بی تی یو ظرفیت برودتی برای کولر گازی در نظر بگیرید.

اگر کنتور برق مصرفی ۲۵ آمپر است، مجموع آمپراژ مصرفی کولرهای گازی نباید از ۲۰ آمپر بیشتر باشد.

نصب صحیح کولر گازی

یکی از مهمترین نکاتی که منجر به کاهش مصرف برق کولرگازی می شود، محل نصب کمپرسور اسپلیت است.

بهتر است کمپرسور کولر گازی را در سایه و فضای باز نصب کنید تا هوا به راحتی جریان یابد. رعایت این مورد به بهبود عملکرد و افزایش راندمان کولرگازی بسیار کمک خواهد کرد. با نصب سایبان بر روی پنل بیرونی، کندانسور دستگاه می تواند به دور از تابش مستقیم نور خورشید با راندمان بهتر و مصرف برق کمتر به تبادل حرارت و خنک کردن گاز کولر بپردازد.

پنل بیرونی به گونه ای نصب شود که امکان جریان هوای آزاد در پشت آن به راحتی مهیا باشد.

پوشاندن درزها و پنجره‌ها جهت کاهش مصرف برق کولر گازی

اگر سطح پنجره ها نسبت به سطح کل واحد شما زیاد است و پنجره رو به شرق و خصوصاً رو به غروب است جهت جلوگیری از ورود تشعشع گرمایی در تابستان از پنجره های دوجداره یا پوشش های ضد حرارت و ضد UV روی سطح شیشه پنجره ها استفاده نمایید.

هر چه فضای مورد نظر گرم‌ تر باشد، برق بیشتری برای خنک کردن فضا صرف خواهد شد. بنابراین بهتر است هوای خنک در داخل فضای مورد نظر نگه داشته شود. به همین جهت برای جلوگیری از خروج هوای خنک از محیط مورد نظر، در ادامه چندین راهکار ارائه شده است.

 1. در ساعت‌های گرم روز پرده‌ها را بکشید و به آفتاب اجازه ایجاد گرمایش بیشتر ندهید.
 2. با استفاده از درزگیر، درزهای در و پنجره‌ها را بپوشانید تا هوای خنک راهی برای خروج پیدا نکند.
 3. در صورت امکان برای پنجره‌ها سایه بان نصب کنید، جلوی ورود گرمای زیاد ناشی از نور خورشید در تابستان را خواهید گرفت.
 4. دیوارها را عایق بندی کنید. عایق بندی دیوارها باعث می‌شود هوای گرم نتواند به داخل ورود کند و هوای خنک نیز از فضا خارج نشود.
 5. اگر عایق لوله های رابط به خصوص در بیرون از ساختمان از بین رود، اسپلیت مقداری از خنکی موثر مبرد را از دست می‌دهد. بنابراین با بازرسی سالیانه نسبت به ترمیم عایق لوله های رابط اقدام نمایید.

سرویس کولر گازی

در سرویس سالیانه علاوه بر کنترل مقدار شارژ گاز مورد نیاز کولر، از تمیز بودن سطح فین ها و کویل های کندانسور بیرونی نیز اطمینان حاصل نمایید.

پیشنهاد مطالعه :  سرویس کولر گازی

تمیز کردن و یا تعویض فیلتر کولر گازی

تمیز کردن و یا تعویض فیلتر کولر گازی از راهکارهای اولیه برای کنترل مصرف برق آن می باشد. شستشوی ماهانه فیلترها و سطح کویل اسپلیت ها در افزایش راندمان دستگاه و کاهش مصرف برق کولرگازی اهمیت دارند.

تنظیم دمای مناسب برای کولر گازی

بهترین درجه دما برای کولر گازی و اسپلیت در تابستان چه دمایی می باشد؟

واضح است هر چه دمای کولر گازی و اسپیلت در تابستان که هوا گرم است در درجه پایین تری تنظیم شود انرژی بیشتری توسط دستگاه صرف می شود و در نتیجه دمای پایین تر کولر گازی در تابستان سبب افزایش مصرف برق می شود. می توان گفت بهترین درجه دما برای کولر گازی و اسپلیت در تابستان 22 تا 25 درجه سانتیگراد می باشد.
در صورتی که مایل هستید در کنار بهره‌مندی از هوای خنک و مطبوع کولر گازی، هزینه برق مصرفی شما بالا نباشد دمای کولرگازی  را روی ۲۶ درجه سانتی‌گراد تنظیم نمایید. چرا که در این حالت با وجود روشن بودن فن پنل داخلی که مصرف برق آن کم (بین ۱۵ تا ۳۰) است. در بیشتر مواقع کمپرسور دستگاه که بیشترین برق مصرفی کولر را به خود اختصاص می دهد خاموش خواهد بود و به مقدار قابل توجهی در مصرف برق صرفه جویی به عمل می آید.

استفاده از لامپ های کم مصرف

یکی از راه های کاهش مصرف برق کولر گازی استفاده از لامپ های کم مصرف می باشد
گرمای حاصل از لامپ های قدیمی تاثیر بسزایی در ایجاد گرما در فضا دارد و به طبع با گرم شدن فضا کولر گازی برای خنک کردن محیط باید بیشتر کار کند. بنابراین گرمای حاصل از لامپ های قدیمی موجب افزایش زمان‌های کارکرد اسپلیت و همچنین افزایش مصرف برق می گردد. بنابراین توصیه می شود لامپ های قدیمی و یا پر مصرف را با لامپ های کم مصرف تعویض نمایید.

فروش کولر گازی در بامین تهویه

فروشگاه اینترنتی بامین تهویه تمامی اطلاعات فنی و تصاویر دستگاه های کولر گازی را  جهت مقایسه و خریدی مطمئن در اختیار مشتریان محترم قرار داده است. 

در خرید کولر گازی به نکاتی از جمله تناسب ظرفیت کولر گازی با متراژ محیط ، اختلاف ارتفاع و فاصله ی پنل داخلی و خارجی ، گارانتی و خدمات پس از فروش دستگاه و  ....  توجه فرمایید.

برای مشاوره و انتخاب صحیح کولرگازی، سوالات خود را با کارشناسان شرکت بامین تهویه مطرح نمایید.

بامین تهویه تخصصی ترین وب سایت کشور در زمینه تأسیساتدیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

لینک کوتاه