منو
آشنایی با مشعل و نحوه انتخاب مشعل مناسب
آشنایی با مشعل و نحوه انتخاب مشعل مناسب

شنبه 9 شهریور 1398

0 1658 785

آشنایی با مشعل و نحوه انتخاب مشعل مناسب

آشنایی با مشعل و نحوه انتخاب مشعل مناسب : برای تبدیل انرژی شیمیایی در سوخت ، به انرژی حرارتی باید احتراق تشکیل گردد.مشعل سوخت و اکسیژن و حرارت را جهت اشتعال فراهم میکند . در این مقاله برای شما آشنایی با مشعل و نحوه انتخاب مشعل مناسب را برای شما به طور کامل بیان کرده ایم.مشعل ها بر حسب نوع سوخت به مازوتی ، گازوئیلی ، گازی ، دوگانه سوز(گازوئیلی و گازی ) و یا حتی جامد سوز هر نوع ماده سوختنی تقسیم بندی می کنند.

به منظور تکمیل اطلاعات مشتریان عزیز، توضیحات جامع و تخصصی در ارتباط با مشعل و انواع آن با عناوین زیر به تفصیل بیان شده است.

  1. مشعل چیست؟
  2. مشعل دیگ بخار
  3. نحوه کار مشعل گازوییلی
  4. انتخاب نازل مشعل
  5. انتخاب مشعل مناسب

همچنین کاربران عزیز می توانند جهت مشاهده انواع مدل های مشعل ، و مقایسه قابلیت های هر مدل و کاربری هر یک از مدل های مشعل به لینک زیر مراجعه نمایند.

مشعل چیست؟

 

برای تبدیل انرژی شیمیایی در سوخت ، به انرژی حرارتی باید احتراق تشکیل گردد. مشعل سوخت و اکسیژن و حرارت را جهت اشتعال فراهم میکند . بر روی هر یک از اضلاع مثلث احتراق مشعل یکی از عوامل لازم برای احتراق وجود دارد. با حذف یکی از این ها ، دو عامل دیگر قادر به انجام عمل احتراق نخواهد بود.

مثلث احتراق مشعل
مثلث احتراق از سه بخش تشکیل شده است:

 

  1. سوخت:یک ماده سوختنی که به صورت جامد،مایع و گاز وجود دارد.
  2. اکسیژن:جهت انجام عمل اکسیداسیون ( سوزاندن سوخت ) از اکسیژن موجود در هوا استفاده می شود.
  3. حرارت:برای رساندن دمای سوخت به درجه ی حرارت اشتعال که توسط پیلوت یا جرقه زن انجام میشود.

مشعل ها دستگاهی هستند که مثلث احتراق را داخل کوره دیگ ایجاد می کنند. مشعل ها بر حسب نوع سوخت به مازوتی ، گازوئیلی ، گازی ، دوگانه سوز(گازوئیلی و گازی ) و یا حتی جامد سوز هر نوع ماده سوختنی تقسیم بندی می کنند.

 

مشعل دیگ بخار

 

جهت تولید بخار در دیگ بخار از مشعل استفاده میشود.مشعل با توجه به نیاز و ظرفیت حرارتی مورد نیاز ظرفیت بخار تولیدی انتخاب میشود.
مشعل در دیگ بخار علاوه بر حرارت محسوس باید حرارت نهان تولید بخار را ایجاد نماید.مشعل دیگ آبگرم با دیگ بخار تفاوتی ندارد فقط باید به لحاظ ظرفیتی تناسب با دیگ داشته باشند.
انتخاب ظرفیت مشعل در دیگ بخار طبق فرمول مشخص با توجه به توان تولید بخار در ساعت و فشار کاری دیگ محاسبه میشود که به طور تقریبی میتوانید ظرفیت را از طریق سیستم محاسبات بامین تهویه محاسبه نمایید.
در مناطقی که دسترسی به گاز آسان باشد ، از مشعل های گازی استفاده می شود.عمده ترین سوخت مایع ، گازوئیل است که دارای قدرت حرارتی ۸۰۰۰ کیلو کالری به ازای هر کیلوگرم است.مازوت یا همان نفت سیاه نیز یکی از سوخت های مایع است. در مشعل های مازوت سوز به علت غلظت زیاد مازوت ، عمل احتراق به خوی اجرا نمی شود و به همین دلیل ، برای کم کردن غلظت و گرم کردن سوخت از پش گرم کن استفاده می شود.

 

نحوه کار مشعل گازوییلی

 

نحوه کار در مشعل های سوخت مایع به این صورت است که ابتدا ، سوخت به وسیله ی پمپ مشعل از مخزن به مشعل هدایت می گردد و سرعت و فشارش بیشتر می شود.این سوخت تحت فشار از نازل که در جلوی مشعل واقع شده به صورت پودر خارج می شود.

در اثر اختلاط این سوخت و هوایی که به وسیله وانتیلاتور مشعل به قسمت جلو مشعل رانده می شود ، عمل احتراق صورت می گیرد و به وسیله شعله پخش کن با جهت و حرکت مناسب داخل دیگ را گرم می کند.

جرقه ی اولیه به وسیله دو الکترود ، که جلوی نازل نصب شده اند ، تولید می گردد.فاصله بین دو الکترود 3 تا 4 میلیمتر و فاصله ی جرقه زن تا نازل 6 میلی متر است.
مشعل ها عموما یک دستگاه کنترل خودکار دارند که زمان جرقه و جریان سوخت و کلا سیکل کار مشعل را تنظیم می نماید.

اگر سوخت از نازل خارج شود، ولی عمل احتراق صورت نگیرد و یا اینکه شعله تنظیم نباشد و دود زیادی تولید گردد ، چشم الکترونیک در مشعل تعبیه گردیده است به رله ی خودکار فرمان قطع می دهد و مشعل را خاموش می کند.

نحوه کار مشعل گازوئیلی

 

انتخاب نازل مشعل

 

نازل ها با توجه به ظرفیت مشعل انتخاب می شوند و از ظرفیت کم 0.5 گالن در ساعت تا ظرفیت متوسط 10 گالن در ساعت و ظرفیت های زیاد ساخته می شوند.
مسئله ی دیگر در انتخاب نازل ، زاویه پاشیدن سوخت است.نازل دارای درجات 30 ، 45 ، 60 ، 75 است.

هرچه طول دیگ بیشتر باشد،نازل با زاویه ی کمتر نصب می گردد.در دیگ های با طول کم ، از زاویه های 60 و 75 استفاده می شود.
در انتهای مشعل ، پره های شعله پخش کن وجود دارند که هوا و سوخت را دوران می دهند و به صورت مخروط در می آورند. شعله ی خوب زرد رنگ است و در آخر به شکل مخروط در می آید.

 

انتخاب مشعل مناسب

 

مشعل مناسب مشعلی است که در تمام دامنه کاری قابل کنترل بوده و از پس زدن و بریدگی شعله جلوگیری کند تا بتواند آن را در دامنه توان حداکثر و حداقل کنترل کند ودر تمامی سرپره های مشعل ، شعله دارای گسترش یکنواخت باشد.
استفاده از اصطلاحات بازاری ۱ تا ۳ و ۳ تا ۵ و ... را کنار بگذارید و مشعل را طبق ظرفیت حرارتی خرید کنید.
مثال مشعل ۳ تا ۵ در سه ظرفیت تولید میشود که قیمت های متفاوتی دارند.
توانایی داحتراق کامل گاز را داشته و بدنه آن تحمل گرمای زیاد در مدت طولانی را داشته باشد.
برای دیگ های آبگرم با توجه به راندمان مشعل باید حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد ظرفیت مشعل انتخابی بزرگتر از ظرفیت دیگ باشد.
در حین احتراق شروع اشتعال ، زمان خاموش شدن نباید تولید صدا کند و حالت انفجاری داشته باشد و از شرایط ساخت محکم و با دوامی برخوردار باشد.

 

با تشکر از اعتماد شما، فروشگاه اینترنتی بامین تهویه تصاویر،اطلاعات فنی و مشخصات انواع مشعل را جهت مقایسه و خریدی مطمئن در اختیار مشتریان محترم قرار داده است. مشاورین بامین تهویه آماده ی پاسخ گویی به سوالات شما می باشند.

 

بامین تهویه تخصصی ترین وب سایت کشور در زمینه تأسیساتدیدگاه خود را با ما در میان بگذارید