منو
عیب یابی و تعمیر کولر گازی به زبان ساده
عیب یابی و تعمیر کولر گازی به زبان ساده

شنبه 24 فروردین 1398

0 1206 563

عیب یابی و تعمیر کولر گازی به زبان ساده

عیب یابی و تعمیر کولر گازی به زبان ساده : در این مقاله سعی شده است بهترین روش های عیب یابی و تعمیر کولر گازی به زبان ساده را آموزش دهیم.

به منظور تکمیل اطلاعات مشتریان عزیز، توضیحات جامع و تخصصی و سوالات متداول در رابطه با عیب یابی و تعمیر کولر گازی با عناوین زیر در این مقاله بیان شده است.

  1. کولر گازی روشن نمیشود.
  2. موتور فن کولر گازی روشن می شود اما کمپرسور به راه نمی افتد.
  3. کلید فن کولر گازی را روی تمام حالت ها قرار داده ایم اما ، فن روشن نمی شود.(کمپرسور عمل می کند)
  4. کمپرسور و فن هردو در حال کارند اما خنک کنندگی کولرگازی بسیار کم است.
  5. بدنه کولر گازی برق دارد.
  6. سرمای کولرگازی بیش از حد زیاد است و علیرغم کار مداوم اتومات نمی کند.
  7. بادی که از کولر گازی خارج می شود گرم است.
  8. مشاوره و فروش کولر گازی در بامین تهویه

همچنین کاربران عزیز می توانند جهت مشاهده انواع مدل های کولر گازی، و مقایسه قابلیت های هر مدل و کاربری هر یک از مدل های کولر گازی و اسپلیت به لینک زیر مراجعه نمایند.

کولر گازی روشن نمیشود.

 

پریز برق ندارد ، دوشاخه یا سیم رابط کولر معیوب است.

با بررسی برق پریز و اطمینان از سالم بودن آن ، بدنه ی کولر را با احتیاط جدا نموده و پس از آن دوشاخه را وارد پریز نموده ، توسط ولت متر میزان برق را در ترمینال اصلی مورد اندازه گیری قرار دهید .اگر در ترمینال اصلی ولتاژ وجود نداشت ابتدا دو شاخه و سپس سیم رابط را تعویض نمایید .البته در صورتی که در بررسی دوشاخه ،عیب خاصی مشاهده نشده باشد.

در بعضی از کولر گازی ها کلید قدرت وجود دارد که در واقع فاز اصلی مدار از این کلید عبور نموده. در صورت معیوب بودن کلید قدرت ، به سبب عدم وجود فاز در مدار ، عیب ۱ مشاهده می شود . کلید قدرت  را می توان پس از خارج نمودن دوشاخه از پریز مورد آزمایش قرار داد ، بهتر است یکی از سر سیم ها را جدا کنید.

اهم متر را بر روی رنج R*1 قرار داده و رابط ها را به پایه های کلید متصل سازید .اگر کلید سالم باشد با قرار دادن آن بر روی حالت OFF عقربه به سمت بی نهایت باز می گردد.

سیم های رابط بین پنل داخلی و خارجی کولر گازی قطع شده اند.

اگر در سیم بندی مدار اصلی ، فاز یا نول قطع شده باشد ، عیب ۱ به وجود می آید بنابر این لازم است صحت اتصالات تا محل انشعاب بین ترموستات و کلید موتور فن بررسی شود.
 

موتور فن کولر گازی روشن می شود اما کمپرسور به راه نمی افتد.

 

فاز یا نول اصلی کمپرسور قطع است.

سیم های رابط را مورد بررسی قرار دهید و در صورت مشاهده سیمی که از محل اتصال خود خارج شده، نسبت به اتصال مجدد آن اقدام نمایید.
 

ترموستات کولر گازی خراب است.

دوشاخه کولر را از پریز خارج نموده و پس از جدا نمودن سیم های رابط ترموستات رابط های اهم متر را به آن متصل نمایید. با حرکت ترموستات (ولوم ترموستات)در جهت عقربه های ساعت ، عقربه اهم متر منحرف شده و در حدود عدد صفر می ایستد و با قطع ترموستات  (حرکت ولوم در جهت خلاف عقربه ساعت)عقربه به سمت بی نهایت باز می گردد .

اگر به هنگام تست کلید، موارد مذکور مشاهده نشد کلید ترموستات معیوب است . ترموستات را تعویض نمایید .

حتما هنگام خرید ترموستات جدید، توجه داشته باشید که ترموستات مختص کولر گازی را خریداری نمایید.
 

اورلود ، دائما در حالت قطع است.

کنتاکت های اورلود در حالت عادی به هم متصل هستند که این اتصال به وسیله اهم متر دیده می شود در غیر این صورت اورلود با شماره کد مشابه خود تعویض می شود.لازم به ذکر است در اکثر کولر های گازی اورلود درون پوسته آهنی کمپرسور تعبیه شده که در این صورت رفع عیب قدری مشکل می شود.
 

کمپرسور معیوب است.

بهتر است کمپرسور کولر گازی را در حالی که متصل به برق است مورد آزمایش قرار دهید . کولر را روشن نموده و موتور فن را به حرکت اندازید. ترموستات را نیز در حالت روشن قرار داده و اگر از قبل سر سیم های موتور را شناسایی نموده اید ، ابتدا ولتاژ دو سر اصلی و مشترک و کمکی را مورد اندازه گیری قرار دهید، اگر به هر دو سیم پیچ ولتاژ به اندازه کافی می رسد اما حرکت نمی کند باید کمپرسور را تعمیر یا تعویض نمایید.
 

خازن راه انداز کمپرسور کولر معیوب است.

اگر خازن معیوب باشد ، به محض حرکت ترموستات در جهت عقربه های ساعت موتور میل به حرکت از خود نشان می دهد اما به راه نمی افتد .

عموما این حالت کمپرسور توسط کم نور شدن لامپ های روشنایی منزل قابل رویت و تشخیص است. به واسطه جریان اضافی که کمپرسور در این حالت می کشد ، اورلود نیز عمل می کند وخازن را از مدار خارج نموده و پس از تخلیه به یکی از روش های گفته شده در مبحث خازن های آن را آزمایش کنید .

در صورت مشاهده عیب خازن ، نسبت به تهیه خازن جدید اقدام نمایید.
 

کلید فن کولر گازی را روی تمام حالت ها قرار داده ایم اما ، فن روشن نمی شود.(کمپرسور عمل می کند)

 

فاز یا نول اصلی فن قطع شده است.

از جمله احتمالات می تواند این باشد که فاز کلید چند حالته ویا نول خود موتور فن قطع شده باشد. دو خط مذکور را بررسی نموده و در صورت مواجه با پارگی و یا جداشدن سیمی از کنتاکت خود، عیب را بر طرف سازید تا فن به کار خود ادامه دهد.
 

کلید فن خراب است.

کولر گازی را از برق جدا نموده وپس از آزاد ساختن کنتاکت های کلید فن ،یکی از رابط های اهم متر را روی کنتاکت ورودی فاز قرار داده و با زدن کلید (حالت ۱) ، می بایست با اتصال رابط دوم اهم متر برروی یکی از پایه ها، عقربه منحرف و در حدود صفر بایستد .

در حالت ۲ کلید رابطین اهم متر بر روی کنتاکت مشترک و یکی دیگر از پایه ها ارتباط نشان خواهد داد و از آن جا که فن به هیچ وجه روشن نمی شود در آزمایش کلید هیچ کدام از حالت های کلید انحراف عقربه در اهم متر را ایجاد نمی سازد ( اگر کلید خراب باشد ) .کلید را تعویض کنید تا موتورفن با حرکت کلید راه افتد.
 

خازن راه انداز موتور فن معیوب شده.

اگر مشکل از خازن باشد ، با حالت ۱ کلید فن ، موتور صدای هوم داده و شروع به آمپر کشی می کند که اگر به موقع کلید فن در حالت خاموشی قرار نگیرد ،موتور فن خواهد سوخت.

همین واکنش موتور در سایر حالت های کلید فن نیز با کمی شدت یا ضعف مشاهده می شود .خازن راه انداز موتور فن را از مدار خارج نموده و پس از تخلیه به یکی از روش های گفته شده در مبحث تست خازن ها آن را آزمایش نمایید ، اگر خازن معیوب است آن را تعویض نمایید.

از آن جا که موتور فن پیچیده است و از نوع آنسکرون های چند سرعته محسوب می شود ، تشخیص سیم پیچ معیوب و رفع عیب آن تا حدودی مشکل است . توصیه می شود موتور را به تعمیرگاه منتقل و رفع عیب آن را به تعمیرکاری مجرب واگذار کنید.
 

کمپرسور و فن هر دو در حال کارند اما خنک کنندگی کولر گازی بسیار کم است.

 

ترموستات تنظیم نیست.

ترموستات را بر روی درجه مناسب قرار دهید تا سرمایی که کولر ایجاد می کند پاسخگوی نیاز محیط باشد.
 

موتور فن نیم سوز شده

اگر سرعت فن تقلیل یابد سرمای کمتری وارد محیط می شود در نتیجه عملکرد کولر مطلوب نخواهد بود .موتور فن را به تنهایی مورد آمپرکشی قرار دهید. اگر جریان اضافی می کشد ، نیم سوز است ،به تجدید سیم پیچی فن اقدام نمایید.
 

فیلتر خروجی هوای پنل داخلی کثیف است.

پس از خروج فیلتر آن را کاملا تمیز نمایید ، جهت شستشوی فیلتر به مندرجات دفترچه های راهنما دقیقا توجه کنید.
 

مسیر ورودی هوا مسدود شده.

توسط یک فرچه ورودی های هوا به داخل را تمیز نمایید.
 

یاتاقان های محور فن خراب است .

از آنجا که صحت عملکرد یاتاقان ها در سرعت محور فن بسیار موثر است خرابی آنها علاوه بر آن که هوای خروجی را کاهش می دهد صدای شدیدی را نیز ایجاد می سازد. در صورت مشاهده این عیب یاتاقان ها را تعویض نمایید.
 

بدنه کولر گازی برق دارد.


اتصال بدنه ممکن است از کمپرسور یا فن ، خازن ها و یا سیم های رابط باشد.مانند سایر لوازم خانگی ابتدا ارتباط الکتریکی مصرف کننده های ماشین را با مدار قطع نمایید.

اگر اتصال بدنه از بین رفت یکی از آنها دارای اتصال  بدنه است هر کدام از مصرف کننده ها را جداگانه به وسیله اهم متر یا لامپ سری تست نمایید و در صورت برخورد با قطعه معیوب ،‌سایر اتصالات مدارد را به شکل اولیه باز گردانید و اتصال بدنه آن مصرف کننده را بر طرف نمایید واما اگر با قطع مصرف کننده های  مدار ، اتصال بدنه همچنان بر قرار بود ،سیم بندی مدار را تعویض نمایید.
 

سرمای کولرگازی بیش از حد زیاد است و علیرغم کار مداوم اتومات نمی کند.

 

این عیب می تواند از جوش خوردن کنتاکت های کلید درون  ترموستات باشد .

ولوم ترموستات را در جهت خلاف عقربه های ساعت (به سمت صفر)بچرخانید. اگر ترموستات خاموش نشد آن را تعویض کنید. البته می توان قاب مخصوص ترموستات را جدا نموده با سمباده کشی سطح کنتاکت ها ،‌از آن ها مجددا استفاده نموده ، اما  تجربه نشان داده است کنتاکت های جوش خورد پس مدتی مجددا دچار همین عیب می شوند، زیرا سطح پلاتین ها فرسوده شده .

تعویض ترموستات منطقی تر است زیرا  کار مداوم کولر به کمپرسور آسیب می رساندو در مقابل قیمت ترموستات ، تعمیر کمپرسور به هیچ وجه مقرون به صرفه نیست.

این عیب می تواند از خروج لوله بالب ترموستات کولر گازی از جایگاه خودش نیز باشد.همچنین این عیب می تواند از ایجاد حفره باریکی در سیستم گاز ترموستات نیز ایجاد شود اگر کلید ترموستات سالم است (جوش نخورده)و لوله بلوی نیز در محل خودش است گاز درون ترموستات از حفره باریکی خارج شده و به ناچار می بایست ترموستات را تعویض نمایید .اگر سیم بندی مدار را تغییر داده اید و یا تجدید نموده اید ، یکی از احتمالات اشتباه در سیم بندی مداراست . مدار را مجددا مورد بررسی قرار دهید.

با قرار دادن کلید قدرت کولر گازی بر حالت ON فیوز مخصوص کولر و یا فیوز منزل قطع می شود.

اتصال کوتاه در کولر عموما به علت فاسد شدن عایق خازن های راه انداز می باشد.در پوش کولر را جدا نموده و به ظاهر خازن ها توجه نمایید اگر در بدنه خازن ها یا یکی از خازن ها آثار سوختگی یا شکافی مشاهده شد ، خازن معیوب است.

خازن را تعویض کنید.اتصال کوتاه می تواند در کمپرسور یا فن نیز رخ دهد، از این رو سیم های رابط آن ها را جدا نموده کولرگازی را مجددا روشن نمایید. اگر اتصال کوتاه صورت نگرفت ، یا کمپرسور دچار اتصالی است و یا موتور فن هر کدام را جداگانه بررسی و مورد معیوب را رفع عیب نمایید. اما اگر با توجه به خارج نمودن فن و کمپرسور از مدار اتصالی همچنان رخ دهد کل سیم بندی مدار را تعویض نمایید.
 

بادی که از کولر گازی خارج می شود گرم است.


این عیب می تواند با روشن نشدن کمپرسور مرتبط باشد صرف نظر از این عیب و به فرض آن که کمپرسور در حال کار باشد بر اثرنشت ،‌گاز فریون به طور مثال گاز ۲۲ از کولر خارج شده است که می بایست توسط تعمیر کاری مجرب  به وسیله فشار دهی محل نشت ، مشخص شده و پس از جوشکاری و آزمایش مجدد به وسیله ی فشار دهی ‌هوای درون لوله ها به وسیله وکیوم پمپ (پمپ تخلیه هوا)تخلیه شده و سپس شارژ گاز صورت پذیرد.

اگر پروانه خنک کننده کندانسور هرز گرد شده باشد و عمل خنک شدن گاز درون آن صورت نگیرد سرمای ایجاد شده توسط کولر شدیدا تحت تاثیر قرار گرفته و به هیچ وجه قابل مقایسه با شرایط خنک شدن گاز درون کندانسور نخواهد بود . مورد مذکور را می توان با برداشتن دریچه کولر و یا جدا نمودن در پوش کولر مشاهده و رفع عیب نمود.

علت دیگری که می تواند این عیب را به وجود آورد طولانی بودن توقف های ترموستات است که در نتیجه آن ، تبرید کولر شدیدا کاهش می یابد. ترموستات را تنظیم نمایید.
 

مشاوره و فروش کولر گازی در بامین تهویه


مشاورین شرکت بامین تهویه امکان ارائه مشاروه جهت انتخاب و خرید انواع کولر گازی را به مشتریان محترم دارا میباشد.
فروشگاه اینترنتی بامین تهویه تمامی اطلاعات فنی و تصاویر دستگاه های کولر گازی را با نازل ترین قیمت ها جهت مقایسه دستگاهها و خرید آسان، خارج از محدوده زمانی و مکانی و به آسان ترین روش ممکن را در اختیار مشتریان محترم قرار داده است. 

 

بامین تهویه تخصصی ترین وب سایت کشور در زمینه تأسیساتدیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

لینک کوتاه

مقالات بیشتر