محاسبه ظرفیت دیگ چدنی

تاریخ ثبت : | تعداد بازدید : 8465

محاسبه ظرفیت دیگ چدنی مشابه محاسبه ظرفیت دیگر تجهیزات گرمایشی مانند دیگ فولادی, پکیج و ... میباشد , یعنی بار حرارتی ساختمان , بار گرمایش آب مصرفی و ...محاسبه شده و بر اساس آن دیگ چدنی انتخاب می شود.

برای مشاهده کلیک کنید.

برای محاسبه ی ظرفیت دیگ چدنی و انتخاب ان باید به چند نکته توجه کرد:

  1. راندمان دیگ و دیگر تجهیزات موتورخانه را در زمان انتخاب مدل مناسب لحاظ کنید.
  2. برای انتخاب دیگ تا حد امکان از بیشترین وکمترین تعداد پره هر مدل استفاده نکنید. زیرا در این  مدل ها به دلیل طول بسیار کم یا بیش از حد کوره انتخاب مشعل کمی دشوار می شود و در صورت انتخاب غیر صحیح مشعل ممکن است به پره های انتهایی دیگ آسیب وارد شود.
  3. قطر دهانه مشعل گیر دیگ را با قطر دهانه مشعل مطابقت دهید. 
  4. فشار کاری دیگ چدنی معمولا ۴ بار می باشد و بهتر است از این دیگها در موتورخانه ها با سیستم انبساط بسته استفاده نکنید. البته برخی تولید کنندگان دیگهای چدنی فشار بالاتر نیز تولید میکنند.

دیگ چدنی شوفاژکار

 

اولین قدم برای انتخاب دیگ چدنی مناسب , محاسبه دقیق ظرفیت حرارتی مورد نیاز ساختمان می باشد. (از دیگ چدنی همیشه برای گرمایش ساختمان استفاده نمی شود , لذا در صورتی که این دیگ در صنایع استفاده می شود باید میزان توان گرمایش مورد نیاز در هر پروسه صنعتی محاسبه شود.)

سپس افت انرژی در مسیر و راندمان دیگ چدنی به آن اضافه می شود.

به طور معمول 20-10 درصد به توان محاسبه شده به عنوان راندمان و افت انرژی اضافه می شود.

اگر امکان محاسبه ظرفیت حرارتی ساختمان یا عملیات صنعتی را ندارید, می توانید از محاسبات سر انگشتی زیر استفاده کنید:

به ازای هر متر مربع ساختمان 150 کیلو کالری در ساعت جهت گرمایش و تامین آب گرم مصرفی لحاظ شود. ( در شرایط آب و هوای معتدل و مشابه هوای تهران )

برای گرمایش فضاهای کارگاهی و سوله ها به ازای هر متر مکعب 50 کیلو کالری در ساعت محاسبه شود.

طبق مباحث بالا به صورت سر انگشتی ظرفیت حرارتی مورد نیاز ساختمان یا عملیات صنعتی محاسبه می شود. با اضافه کردن افت گرمایی و راندمان  (20-10 درصد ) ظرفیت دیگ چدنی را بدست آورده اید.

برای انتخاب دیگ مناسب و تعداد پره های مورد نیاز می توان از جدول زیر استفاده کرد.در این جدول ظرفیت حرارتی مدل دیگ حداقل و حداکثر تعداد پره در هر مدل برای انتخاب راحتر مشخص شده است.

 

جدول مشخصات دیگ های چدنی