منو
تفاوت بین منبع انبساط باز و بسته چیست؟
تفاوت بین منبع انبساط باز و بسته چیست؟

سه شنبه 10 آبان 1401

0 22 3

تفاوت بین منبع انبساط باز و بسته چیست؟

منبع انبساط باز و بسته هنگام تغییر ناخواسته حجم آب به دلیل گرم شدن و یا کمبود فشار آب وارد میدان شده و فعالیت خود را در مورد کنترل و ایجاد تعادل آغاز می کنند.

منبع انبساط باز و بسته از انواع این منبع ها هستند که در سیستم گرمایشی نقش بسیار مهمی دارند‌. در سایت بامین تهویه شما می توانید با منبع انبساط مهرافروز آشنا شده و جهت خرید از واحد فروش استعلام گرفته و از قیمت منبع انبساط آشنا شوید. منبع انبساط بامین تهویه در اندازه ها و شکل های متفاوت در دسترس شما عزیزان می باشد.

منبع انبساط چیست؟

در تمام سیستم های گرمایشی و سرمایشی مثل موتورخانه ها، منبع انبساط بخش مهمی را به خود اختصاص می دهد. در سیستم هایی که آب نقش اصلی در ایجاد حرارت دارد این منابع برای کنترل حجم و فشار آب باید مورد استفاده قرار بگیرد. در واقع این منبع ها از خطرات احتمالی جلوگیری می کند‌. منبع انبساط باز و بسته در مکان های مختلف و بر حسب شرایط مورد استفاده قرار می گیرد. در کنار کنترل حجم آب بر اثر انبساط و انقباض، این منابع می توانند کمبود آب را نیز جبران نمایند و آبگیری کنند. البته شیر اطمینان نیز همین کار را انجام خواهد داد اما از آن جایی که نمی توان صد در صد به این شیرها اطمینان داشت، از منبع انبساط باید استفاده شود‌. در ادامه درباره دو نوع منبع انبساط صحبت خواهیم کرد.

با منبع انبساط باز و کاربرد آن بیشتر آشنا شویم.

منبع انبساط باز با هوای آزاد ارتباط مستقیم دارد و فشار هوای بیرون باعث گردش مایعات می شود. در واقع جریان مایعات درون منبع در نتیجه فشار هوای بیرون می باشد. جایگاه این نمونه از منبع ها باید در ارتفاع بالاتر از مبدل حرارتی باشد. به این صورت کنترل بر فشار سیستم حرارتی و ایجاد تعادل به بهترین صورت انجام خواهد شد. از این رو بهترین مکان برای این منابع پشت بام می باشد. اگر سیستم گرمایشی با فشار کم آب مواجه باشد، انتخاب این گزینه بهترین کار می باشد. در ساخت آن ها از ورق های گالوانیزه استفاده خواهد شد و حالت عایق دارند‌.

اطلاعات لازم درباره منبع انبساط بسته

منبع انبساط بسته نوع دیگری از منابع انبساط می باشد. یکی از موارد تفاوت بین منبع انبساط باز و بسته مسئله مکان جا دادن آن ها می‌باشد. منبع انبساط بسته در فضای باز قرار نمی گیرد و اصولا در موتورخانه ها و در نزدیکی دیگ قرار می گیرد. سیستم کارکرد این نوع منبع انبساط به این گونه است که مخزنی از گاز تحت فشار در درون این منبع قرار دارد. همچنین قسمتی نیز برای ورود آب تعبیه خواهد شد. عملکرد این منبع با برقراری تعادل فشار بین آب و گاز تحت فشار صورت می گیرد. به همین دلیل نیازی نیست که این منبع در ارتفاع بسیار بالاتر از مبدل حرارتی قرار بگیرد. گونه ای از منبع انبساط بسته در تاسیسات حرارتی بزرگ که فشار و دمای بالا مورد نیاز است، مورد استفاده قرار می گیرد که نوع ساده نامیده می شود. نوع دیگر منبع انبساط بسته، دیافراگمی است که در تاسیسات حرارتی کوچک مورد استفاده قرار خواهد گرفت. ساختار آن به صورت یک استوانه فلزی است.

در مورد تفاوت بین منبع انبساط باز و بسته چه می دانید؟

منبع انبساط باز و بسته از جهاتی با هم اختلاف دارند. اولین تفاوت مکان جای دادن است که در قسمت های قبل توضیح داده شد. از نظر هزینه منبع انبساط باز ارزان تر می باشد و ترجیحا آن‌ را مورد استفاده قرار می دهند. تفاوت دیگر در ضریب اطمینان است. منابع بسته ضریب اطمینان بیشتری دارند و احتمال ترکیدگی و تخریب در کمترین میزان ممکن وجود دارد. اما در منبع انبساط باز امکان سرریز شدن آب وجود دارد. منبع انبساط باز از ورق گالوانیزه تهیه شده و عایق دارد و در زمستان اجازه یخ زدن را نمی دهد. اما منبع انبساط بسته یک استوانه فلزی است که در موتورخانه نصب می شود. ساختار منبع انبساط باز به صورت پنج لوله رفت و برگشت می باشد و اگر در ارتفاع بالا نصب نشده باشد، نمی تواند فشار مناسب را ایجاد نماید. اما در منبع انبساط بسته ساختار فرق دارد. تعادل بین آب و فشار گاز عملکرد این منبع را انجام خواهد داد.

سخن پایانی

جهت خرید منبع انبساط بامین تهویه می توانید به سایت ما مراجعه نمایید. منبع انبساط باز و بسته با برند بامین تهویه و مهرافروز و سایر برندها در فروشگاه ما وجود دارد. با استعلام از واحد می توانید از قیمت منبع انبساط مطلع شوید. همچنین تمام سوالات خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید.دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

لینک کوتاه

مقالات بیشتر