منو
انواع پمپ سیرکولاتور
انواع پمپ سیرکولاتور

سه شنبه 23 اسفند 1401

0 486 26

انواع پمپ سیرکولاتور

پمپ سیرکولاتور از انواع پمپ است که در سایزها و اندازه های مختلف وجود دارند. این پمپ ها آب را سیرکوله می کنند و در دو مدل ارائه می شوند.

گروه بامین تهویه انواع برندهای پمپ سیرکولاتور را در مجموعه خود دارد که شامل برند پنتاکس، کاست، سمنان انرژی و سایر برندهای دیگر وجود دارند. برای خرید پمپ آب پنتاکس یا خرید پمپ آب گراندفوس به سایت مراجعه نموده و با واحد فروش تماس بگیرید.

بیشتر از پمپ سیرکولاتور بدانیم

در این قسمت نگاهی به پمپ سیرکولاتور می اندازیم و با آن بیشتر آشنا می شویم. این پمپ ها در واقع از نوع سانتریفیوژ هستند. موارد استفاده از این پمپ ها در سیستم های پخش‌ کننده سرمایشی و گرمایشی آب را به گردش در می آورند. فرقی ندارد که آب سرد یا گرم باشد. در پی این فرایند بار گرمایشی و سرمایشی ساختمان و برج های خنک کننده تامین خواهد شد. این پمپ ها دو نوع دارند و مبنای این تقسیم بندی نیز قرارگیری آن ها در مدار می باشد. این دو مدل پمپ سیرکولاتور شامل پمپ خطی و زمینی می باشند.

پمپ سیرکولاتور خطی

در این قسمت به طور خلاصه و کوتاه درباره پمپ سیرکولاتور خطی صحبت می کنیم. این پمپ ها بر روی مدار نصب خواهند شد. همچنین این مدل پمپ ها به صورت تم قلو و دو قلو و تک دور یا چند دور وجود دارند.

آشنایی با پمپ سیرکولاتور زمینی یا مکش از ته

در صورتی که ظرفیت بالا برود، مدار نمی تواند پمپ و الکترو پمپ را تحمل بنماید چون سنگین می شوند. به همین دلیل در چنین شرایطی پمپ را بر روی شاسی و روی زمین نصب می نمایند. برای کاهش ارتعاشات نیز از لرزه گیر استفاده می کنند.

برخی از کاربری های پمپ سیرکولاتور

در این قسمت با برخی از کاربری های این پمپ ها آشنا خواهیم شد. این پمپ ها قادر هستند همیشه آب گرم را در نزدیک ترین نقطه و در دسترس مصرف کننده قرار می دهد. ای پمپ آب گرم را در مخزن و لوله ها به گردش در می آورد. به همین جهت این پمپ ها را پمپ برگشت آب گرم نیز می نامند. مدل دیگر از پمپ سیرکولاتور آب گرم را در سیستم آب گرم خانگی و همچنین در سیستم گرمایشی مرکزی به گردش در می آورند. به این پمپ ها پمپ گردش آب شوفاژ می گویند.

در مقاله 5 پمپ سیرکولاتور ارزان و با کیفیت که در ایران موجود و پرطرفدار هستند همچون سیرکوله لئو، بلند کاست، آزاد البرز، سمنان انرژی و ارس پرداخته ایم.

پمپ سیرکولاتور را در کجا نصب می کنند ؟

برای عملکرد بهتر پمپ های سیرکولاتور، آن ها را در مسیر برگشت آب مدار سیستم های سرمایشی و گرمایشی قرار خواهند داد. به این گونه که در سیستم های گرمایشی پمپ‌ را قبل از دیگ حرارت مرکزی نصب می نمایند. در سیستم های سرمایشی محل نصب این پمپ ها قبل از چیلر می باشد. بنابراین عملکرد به این گونه است که خروجی آب این پمپ در سیستم های گرمایشی وارد دیگ می شود. پس از آن در رادیاتور ها و فن کویل توزیع خواهد شد. در سیستم های سرمایشی خروجی آب این پمپ ها به اوپراتور چیلر وارد شده و از آن جا به فن کویل و کویل هواساز می رود. یکی از نکات مهم این است که باید پمپ برکشت آب گرم را قبل از منبع کویلی یا دو جداره روی لوله برگشت آب گرم مصرفی ضروری می باشد. به این طریق آب گرم مصرفی که در لوله کشی آب گرم ساختمان استفاده نشده است بر می گردد.

توصیه های مهم هنگام نصب پمپ سیرکولاتور

هنگامی که قصد دارید پمپ سیرکولاتور را نصب نمایید باید به یک سری از نکات توجه داشته باشید. اگر ساختمان ۸ واحد یا بیشتر داشته باشد، حتما باید یک پمپ رزرو در نظر گرفته شود.  این پمپ باید همان قدرت، هد و دبی پمپ اصلی را داشته باشد. نکته مهم دیگر این است که با تفکیک عملکرد این پمپ سیرکولاتور آب گرم در سیستم گرمایشی یا سرمایشی ساختمان با مسیر گردش آب گرم تغذیه دیگ در منبع کویلی، برای هر دو مسیر پمپ جداگانه نصب شود‌. به این صورت در فصل های مختلف سال بهره برداری بهتری خواهد شد. ترموستات جداری که‌ روی لوله آب برگشت سیستم گرمایشی یا سرمایشی نصب شده است، می تواند فرایند خاموش و روشن نمودن عملکرد پمپ های سیرکولاتور را انجام دهد. روی لوله مکش کلیه پمپ ها باید صافی نصب شود. همچنین در لوله ورودی و خروجی پمپ های سیرکولاتور زمینی حتما باید لرزه گیر تعبیه شود.

سخن پایانی

در این مقاله از گروه بامین تهویه با پمپ سیرکولاتور و عملکرد آن بیشتر آشنا شدیم. انواع این پمپ ها را شناختیم. در سایت ما برندهای معتبر از جمله پنتاکس، کاست و سمنان انرژی وجود دارد. اندازه و سایز این پمپ ها متفاوت می باشد. جهت اطلاع از قیمت ها و ثبت سفارش با واحد فروش تماس بگیرید.
مطالب مرتبط : 
نصب پمپ سیرکولاتور
بهترین برند پمپ آب خانگیدیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

لینک کوتاه

مقالات بیشتر